Denizlerden veya tatlı sulardan elde edilen her türlü besini ifade eden su ürünlerini balıklar, kabuklular ve yumuşakçalar şeklinde üçe ayırarak ele alıyorum.

yengeç, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu deniz hayvanları

Suda yaşayan, kabuğa veya kabuğa benzeyen koruyucu yüzeyi bulunan canlılara kabuklu su ürünleri adı veriliyor. Dikenli ıstakoz olarak da isimlendirilen langust, kabuklu su ürünleri arasında yer alıyor.

langust, deniz böceği

Langust dışında karides, kerevit, yengeç, ıstakoz gibi kabuklu su ürünleri bulunuyor. Protein ve mineraller açısından zengin olan bu canlılar besin alerjenlerinin en yaygın sebebini oluşturuyor. Tatlı veya tuzlu sularda yaşayabilen kabuklu su ürünleri, ağır metaller içerebiliyor.

langust, deniz böceği

Hazırlama ve sunuş bakımından ıstakozla benzerlik gösteren langust, marketlerde ve restoranlarda kolayca bulunabiliyor. Lezzeti yetiştiği yere ve pişirme yöntemine bağlı olarak değişen langust, genellikle buharda pişiriliyor veya yağda kızartılıyor.

langust, deniz böceği

Langust, enerji değeri nispeten düşük bir besin olarak kabul ediliyor. 85 gramlık bir porsiyon langust 14 gram protein, 0,6 gram yağ içeriyor ve 64 Kcal enerji veriyor. Langust, beyin ve kalp sağlığını geliştiren omega 3 yağ asitleri içeriyor. Bunlarla birlikte langust yapısında demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini¹ barındırıyor.

langust, deniz böceği

Diyetisyeninize danışarak 3 köfte büyüklüğünde balık, tavuk, hindi veya kırmızı et yerine 1 porsiyon (85 gram) langust tüketebilirsiniz.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Langust tükettikten sonra mide ağrısı, kramp, kusma, ishal, nefes darlığı, dil, dudak ve boğaz şişmesi gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız vakit kaybetmeden acil servise başvurun. Langust gibi kabuklu deniz ürünlerini yağda kızartmak yerine buharda pişirin veya fırınlayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizden destek alın. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/shellfish
505 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir