Lime, turunç, portakal, mandalina, limon, greyfurt, bergamot ve kamkat gibi bitkilere turunçgiller veya narenciye deniliyor. Misket limonu olarak da bilinen lime meyvesi, küçük boyutu ve çekirdeksiz yapısı ile limondan ayrılıyor.

narenciye, lime, misket limonu

1 • Lime meyvesinde hangi besin ögeleri bulunuyor?

Lime; diyet posası, bitkisel protein, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini (niyasin), C vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, pektin ve polifenol içeriyor.

narenciye, lime, misket limonu

2 • Lime meyvesinin kanserden koruyucu özelliği var mı?

Lime meyvesinde bulunan hesperidin ve meyvenin kabuğunda bulunan limonen kanser türlerine karşı vücudu koruyor.

narenciye, lime, misket limonu

3 • Lime meyvesi, ağırlık kaybını destekliyor mu?

3 adet lime meyvesini (200 gram), 60-65 Kcal’dir. Obezite ile yaşayan veya ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, uzman diyetisyenlerine danışarak çorbalarına, salatalarına ve içeceklerine lime ekleyebilirler.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

1.016 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir