Belli bir davranışı gerçekleştirmek için gerekli eylemleri düzenleme ve yürütme gücünüze ilişkin yargınıza öz yeterlik deniyor.

okul, sınıf, çocuk, başarı, el kaldırmaKarşılaştığınız güçlüklerin üstesinden gelip gelemeyeceğinize dair kendinize duyduğunuz inancınız ve algınız öz yeterliğinizi belirliyor. Kısacası öz yeterlik, başkalarının değil sizin kendiniz ile ilgili düşüncelerinizi ifade ediyor.

Ben bunu yapabilirim.

zorbalık-anksiyete-okul-çocuk-siberzorbalık-teknoloji-çocuklar-psikoloji-çocuk psikolojisi-öğretmen

Öz yeterliğiniz yüksek olduğunda sosyal ve akademik alanlarda daha olumlu gelişme gösteriyorsunuz. Öz yeterlik algınız düşükse zor işlerden kaçarak güçlükler karşısında çabuk pes edebiliyorsunuz ve daha fazla stresle daha düşük performans göstererek başarısız olabiliyorsunuz.

Bu dersi geçebilirim.
Arkadaşımla yaşadığım soruları çözebilirim.

çocuk, anne, yemek, aperatif, alternatif, etkinlik, mutfak, aile

Öz yeterlik duygusu bebekliğinizde gelişmeye başlıyor. Ebeveyninizin verdiği tepkiler (neyi yapıp neyi yapamayacağınız) davranışlarınızın kapasitesi ile ilgili algınızı belirliyor. Ancak öz yeterlik algınız siz büyüdükçe diğer sosyal ortamlarda ve eğitim kurumlarında da şekillenmeye devam ediyor.

Ailelerin ve eğitimcilerin davranışları, öz yeterlik algısının oluşmasında önemli bir yer edindiğinden çocuklarla iletişim kurduğunuzda onlara yetersiz hissettirecek söylemlerden ve tepkilerden uzak durmaya çalışmanızı öneriyorum.

1.025 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »