Bir asra yakın süre önce portakalda keşfedilen ve vitamin olduğu düşünülen bileşene P vitamini ismi verildi. Bu maddenin vitamin değil de biyoflavonoit olduğunun anlaşılmasıyla P vitamini rutin ismiyle anılmaya başladı.

mandalinalar, narenciye, turunçgil, trunçgil

Hangi besinler rutin içeriyor?

Başta narenciye olmak üzere pek çok besin rutin içeriyor.

pişmiş asparagus, kuşkonmaz, kuş konmaz

Rutin antimikrobiyal, antifungal ve antialerjik ajan olarak kullanılıyor. Çalışmalar rutinin antioksidan etkinliğinden dolayı artrit ağrılarını azalttığını ve kolesterolü düşürdüğünü1 gösteriyor.  Ayrıca rutinin kan dolaşımına yardımcı olduğu1 belirtiliyor.

osteoartrit, eklem kireçlenmesi

Meyvelerle ve sebzelerle günlük diyete dâhil olan rutinin besin takviyeleri yoluyla yüksek dozda alınması şu yan etkilere neden olabiliyor:

Bu belirtilerden birkaçını aynı anda yaşamanız durumunda zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurun.

baş ağrısı, başağrısı, migren, ofiste çalışmak, memur, mobing, mobbing

Hamilelik ve emziklilik dönemlerinde rutin takviyesinin güvenirliği konusunda yeterli kanıt olmadığı için bu bileşeni besinler yoluyla karşılamanızı öneriyorum. Konuya ilişkin geniş bilgi için diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1healthline.com/health/potential-benefits-of-rutin
966 kez okundu

Diyetisyen Merve Hilal Güngör

Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir