Nörotransmitter maddelerden biri olan serotonin (5-hidroksitriptamin, 5-HT), duygudurum dengeleyici olarak kabul ediliyor. Vücutta triptofan aminoasidinden üretilen serotonin sindirim sisteminde, trombosit hücrelerinin yapısında ve merkezi sinir sisteminde1 bulunuyor.

öfke duygusunu yenmek

1 • Serotonin görevleri nelerdir?

Serotonin ayrıca depresyonu azaltıyor, kaygıyı düzenliyor ve cinsel isteği (libido) etkiliyor.

panik-kaygi-korku-atak-panik-atak-kadin-goz-yesil

2 • Serotonin doğal yollardan nasıl güçlendiriliyor?

Triptofan aminoasidi açısından zengin besinler serotonin düzeyini2 çok az miktarda yükseltebiliyor. Bu besinler arasında:

Yeterli ve dengeli beslenme serotonin seviyelerinin korunmasını destekliyor. Ayrıca güneş ışığı, meditasyon, ibadet ve egzersiz de serotonin düzeyini yükseltebiliyor. Serotoninin doğal yollardan alımına yönelik detaylı içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

ilaç, besin takviyesi, vitamin, hap, sarı, mavi, ten rengi

3 • Serotonin sendromu nedir?

Serotonin sendromu, serotonin düzeyini yükselten ilaçların vücutta birikmesiyle1 ortaya çıkıyor. Sendrom tipik olarak yeni bir ilacı almaya başladıktan veya mevcut bir ilacın dozunu artırdıktan sonra oluşarak1 yaşamı tehdit2 ediyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Besinlerle alınan triptofan aminoasidinin serotonine dönüşebilmesi için çinko, kalsiyum, B1, B6, B9B12 ve C vitaminleri açısından dengeli şekilde beslenmelisiniz. Bu noktada uzman diyetisyeninizle görüşmeniz yarar sağlayacaktır. Ayrıca hekiminize danışmadan serotonin düzeylerini etkileyen ilaçlar kullanmayın. Sağlıklı günler diliyorum.

1healthline.com/health/mental-health/serotonin
2medicalnewstoday.com/articles/232248
1.079 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir