Beslenme eylemini anlık, dikkatli ve bilinçli bir şekilde deneyimlemeyi ifade eden yeme farkındalığını daha yakından tanımanız için 5 önemli prensibi sizler için derledim. Keyifli okumalar diliyorum.

paleo diyeti, taş devri diyeti

1 • Yeme hızı

Yavaş yemek yemek beyinde tokluk sinyallerinin oluşumuna zaman tanıyor. Yeme hızının yavaşlatılmasının enerji alımını azaltabileceği düşünülüyor.

saat, zaman, yemek zamanı, plan

2 • Açlık-tokluk sinyallerinin farkında olma

Yeme farkındalığında vücuda açlık-tokluk sinyalleri anlamında bilinç oluşturmaya önem veriliyor. 1-10 arası sıralanan açlık skalasına¹ göre yemeğe başlamadan önce açlığın üçüncü veya dördüncü evrelerinde olması yemek sonrası ise tokluğun beşinci veya altıncı evrelerinde olması ideal olarak değerlendiriliyor.

kadın, beslenme eğitimi, diyet ofisi, mutfak, yemek hazırlama, diyet eğitimi, pırasa

3 • Porsiyon büyüklüğü

Artan porsiyon büyüklükleri obezite ile ilişkilendiriliyor. Tabaklara daha az besin almak, daha küçük tabak boyutları tercih etmek, restoranlarda daha küçük porsiyonlarda sipariş vermek tüketilen besin miktarını azaltarak fazla enerji alımını önlüyor.

tıkanırcasına yeme, tıkanırcasına yeme bozukluğu, aşırı yeme, çok yeme, yeme nöbeti, yemek, salata, tabak, sofra, makarna

4 • Dikkat dağılması

Yemek yerken televizyon izlemek ya da sosyal medyada zaman geçirmek gibi dikkat dağıtıcı unsurlar tokluk ve lezzet algısını değerlendirme yeteneğini azaltıp yüksek enerjili besinlerin tüketimine yönelimi artırıyor. Farkındalıkla beslenen kişiler yemek yedikleri ortamda dikkat dağıtıcı unsur bulunmaksızın acele etmeden yeme eylemini gerçekleştiriyor. Bu sayede besinin görünümünün, lezzetinin ve kokusunun farkına varıyor.

anne, bebek, mac, evden çalışma, mutfak, yemek, bebek mama, masa, hamur işi, meyve

5 • Besinlerin keyfini çıkarma

Yemeği zevkli bir deneyim hâline getirmek o öğünün tadını çıkarmaya katkı sağlıyor. Yapılan bazı çalışmalar yemek yerken sosyal normların ve yemeğin sunum şeklinin tüketim kalitesini etkilediğini² gösteriyor.

dışarda yemek yemek, kadın, sağlıklı beslenme

Yeme farkındalığı ile ilgili detaylı bilgi için diyetisyeninize başvurun. Sağlıklı ve keyifli günler dilerim.

¹Mathieu J. What should you know about mindful and intuitive eating? Journal of the American Dietetic Association 109: 1982-1987, 2009.
²García-Segovia, P., Harrington, R. J., & Seo, H. S. (2015). Influences of table setting and eating location on food acceptance and intake. Food Quality and Preference, 39, 1-7.
158 kez okundu

Diyetisyen Tuğba Şahin

Mesleki eğitimlerini ve alan çalışmalarını başarıyla tamamlayarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2023 yılında mezun olan Diyetisyen Tuğba Şahin, danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir