Vücuda enerji sağlayan besin ögelerinden biri olan proteinlerin 1 gramı 4 Kcal enerji veriyor. Yüksek proteinli diyetlerde günlük alınması gereken kalorinin %20’sinden fazlası proteinlerden geliyor.

besin desteği, supplement, sağlıklı beslenme, yumurta, protein, öğün, tabak, domates

Doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek olan bu diyetlerin karbonhidrat ve lif oranlarının düşük olduğu biliniyor. Yüksek proteinli diyetler:

Uzun süren protein diyetleri mide bulantısına, kabızlığa, ağız kokusuna ve B vitamini eksikliği nedeniyle yorgunluğa yol açabiliyor.

yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, tükenmişlik, uykusuzluk

Atletik antrenman sırasında özellikle kas kütlesi ve gücü kazanmaya çalışırken yüksek miktarlarda protein tüketimi yararlı olsa da günlük protein alımının vücut ağırlığı başına 2 gramın üzerine çıkarmanın yararlı olduğuna dair çok az kanıt bulunuyor.

erkek sporcu, fitness, göğüs, kas ağırlığı

Yüksek protein içeren popüler diyetler şunlardır:

Günlük 3,5g/kg ve üzerinde protein alımının güvenli olmadığı açıktır. Yüksek protein içeren popüler diyetlerden uzak durmanızı ve konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninize başvurmanızı öneriyorum. Sağlıkla kalın.

1.154 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir