İlk kez 1920’li yıllarda epileptik nöbetlerin azaltılması amacıyla kullanılmaya başlanan ketojenik diyet, günümüzde kronik hastalıkların yönetimini kolaylaştırmak ve ağırlık kaybını desteklemek için kullanılıyor.

portakal, brokoli, yemek, öğün, et, tavuk, soslu tavuk, tabak

Ketojenik diyet; az miktarda karbonhidrat, makul miktarda protein ve çok yüksek miktarda yağ içeren bir beslenme modelidir.

ketojenik diyet örüntüsü

Vücut; enerji elde etmek amacıyla öncelikle karbonhidratları, sonra yağları ve en sonunda da proteinleri kullanıyor. Karbonhidrat ve protein içeriği düşük olan ketojenik diyet, vücudun gereksinim duyduğu enerjinin tamamına yakınının yağlardan karşılanmasını hedefliyor. Bu durumda, keton cisimcikleri adını verdiğimiz maddeler açığa çıkıyor. Bu maddelerin kanda aşırı oranda artışı ketozis olarak isimlendirdiğimiz şok tablosunun gelişmesi ile sonuçlanabiliyor.

Dolaşım sistemi, damar ağı, kırmızı ve mavi damarlar, andülasyon, hhp

Ketojenik diyet; düşük karbonhidrat alımı ile vücudun ketozise sokularak depo yağların yakılmasını amaçlıyor.

avokado, havuç, lime, porsiyon, yemek hazırlama

Karbonhidrat yönünden kısıtlı bir beslenme modeli olan ketojenik diyette aşağıdaki besinler ya yasaklanıyor ya da bu besinlerin miktarları kısıtlanıyor:

Ketojenik diyet; zeytinyağı, tereyağı, kaymak, krema, mayonez gibi yağ içeriği yüksek besinlerden meydana geliyor.

ekmeğe sürülmüş yağ, ekmeğine yağ çalmak, tereyağı, doğmuş yağ, ekmek, dilim, porsiyon

Ketojenik diyetler, 5/1, 4/1, 3/1, 2/1 veya 1/1 oranlardan biri kullanılarak uzman diyetisyen tarafından danışana özgü olarak planlanıyor.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

Ketojenik diyet programlarının içeriği

Ketojenik diyetler, genellikle 3 ana öğünden ve 1 ara öğünden oluşacak şekilde planlanıyor.

avokado, havuç, lime, porsiyon, yemek hazırlama

Ketojenik diyetin riskleri nelerdir?

Ayrıca ketojenik diyetin, kardiyak aritmi riskinde artışa neden olabileceği belirtiliyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

 Sürdürülebilirliği düşük olan bu beslenme modeli, tıbbi tetkikler yapıldıktan sonra uzman diyetisyen takibinde uygulanabilir. Ketojenik diyet hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

756 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir