Yumurta öylesine zengin besin bileşimine sahip ki bir adet hücrenin civcive dönüşmesini sağlayabiliyor.

yumurta, sahanda yumurta, sarı

Yumurtanın mükemmel amino asit profili kaliteli proteinler içermesini sağlıyor. Proteinler vücudun ana yapı taşları olarak nitelendiriliyor. Yumurtanın beyazı yapısında sadece protein barındırıyorken sarısı kalsiyum, demir, potasyum, çinko, manganez, selenyum, A, B2, B5, B9, B12, D ve E vitaminleri içeriyor.

yumurta, sarı yumurta, beyaz yumurta

Yumurta sarısı gözler üzerinde güçlü koruyucu etkilere sahip lutein ve zeaksantin isimli antioksidan bileşenler içeriyor.

yumurta sarısı

Çalışmalar yumurtanın kolesterol profilini iyileştirdiğini¹ gösteriyor. Yumurtanın asetilkolin isimli nörotransmitterin sentezlenmesi için gereken ve vitamin benzeri bir bileşik olan kolin açısından zengin bir besin olduğu biliniyor. Diyetle yeterince kolin alınmaması nörolojik bozukluklarla, karaciğer ve kalp hastalıklarıyla ilişkilendiriliyor.

yumurta, hamur, un, tarif, mutfak

Kahvaltı öğününde yumurta tüketmenin yağ kaybını desteklediğini gösteren bilimsel çalışmalar¹ bulunuyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Son tüketim tarihini kontrol ederek organik yumurta, gezen tavuk yumurtası veya kümes yumurtası satın almanızı öneriyorum. Eğer bu üçünü bulamazsanız kafes yumurtası temin edebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/6-reasons-why-eggs-are-the-healthiest-food-on-the-planet
994 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x