Vücutta üretilen aminoasitlerden biri olan 5-hidroksitriptofan (5-HTP), sinir hücreleri arasında sinyaller gönderen serotonin isimli kimyasal habercinin üretilmesi için kullanılıyor.

baş ağrısı, adam, erkek, sabah, uyanma

Düşük serotonin düzeylerinin depresyon, kaygı, uyku bozuklukları, ağırlık artışı ve diğer sağlık sorunları ile ilişkili olduğu biliniyor. 5-HTP takviyesi, depresyon, uykusuzluk ve migren gibi sağlık sorunlarında tercih ediliyor.

5-htp, triptofan, serotonin

5-HTP takviyesinin sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

  • 5-HTP takviyesinin tokluk hissini artırmada muhtemelen etkili olduğu belirtiliyor. Buradan yola çıkarak bu takviyenin ağırlık yönetimine yardımcı olabileceği görüşü ortaya atılıyor.
  • Antidepresan maddeler veya ilaçlarla birlikte kullanılan 5-HTP takviyesinin depresyon semptomlarını iyileştirebileceği¹ bildiriliyor.
  • 5-HTP takviyesinin serotonin düzeylerini artırarak migren ve fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği¹ ifade ediliyor.
  • 5-HTP takviyesinin uyku düzenleyici bir hormon olan melatonin üretimini artırarak uykuyu teşvik ettiği bildiriliyor.

5-HTP takviyesinin sağlık üzerindeki etkilerine ve potansiyel risklerine yönelik detaylı çalışmalar yapılması gerekiyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/5-htp-benefits
81 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »