7 zeytin 1 incir kürü, birlikte tüketilen zeytin ve incirin ağırlık kaybı üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğu varsayımına odaklanan popüler bir diyettir.

zeytin, zeytin meyvesi, siyah zeytin

1 • Neden zeytin ve incir?

Bu kürde zeytin ve incirin bedene iyi gelen ve hücre yenileyen besinler olmaları nedeniyle seçildiği ifade ediliyor.

kuru incir., kurutulmuş meyve, kuru meyvej

2 • Kuran’da zeytin ve incir nasıl geçiyor?

Kur’an-ı Kerim’de yedi kez zeytin, bir kez de incir kelimesi yer alıyor. 7 zeytin 1 incir kürü bu durumdan esinlenilerek ortaya konulmuştur.

İncire, zeytine, Tûr-i Sinâ’ya ve şu emin beldeye (Mekke’ye) yemin ederim ki gerçekten biz insanı en güzel şekilde yarattık, buyruluyor (Tîn 1-4).

Halbuki pek çok tefsir bilgini burada sözü geçen incir ve zeytin kelimelerinin Nuh, İbrahim ve İsa peygamberlere vahiy indirilen Filistin’deki bölgeleri (yerleri) ifade ettiğini belirtiyorlar (Tûr-i Sinâ, Musa peygambere, emin belde ise Muhammet peygambere vahiy indirilen yerlerdir).

kuran, kuranı kerim, koran, kutsal kitap, furkan

3 • 7 zeytin 1 incir kürü hangi iddialarla geliyor?

Çeşitli internet platformlarında 7 zeytin 1 incirin vücudu fazlalıklardan arındırdığı, antioksidan destek sağladığı, ödem gibi problemler için adeta ilaç etkisi yarattığı, bedene yük olan yağların yakılmasını hızlandırdığı, hücreleri yenilediği ve cilt lekelerine şifa olduğu belirtiliyor.

zeytin, siyah zeytin, olive

4 • 7 zeytin 1 incir kürünün ağırlık kaybı üzerinde etkisi var mı?

Sosyal medya platformlarında 7 zeytin 1 incir kürünün vitamin desteği sağladığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve iştahı kapattığı ifade ediliyor.

tabak, incir

Ayrıca zeytin ve incirin bağırsaklarınızı rahatlatacağı, tatlı ve tuzlu besinler oldukları için bunları bir arada tükettiğinizde vücudunuzun daha geç acıkacağı, metabolizmanızın hızlanacağı ve yağ yakımının başlayacağı iddia ediliyor.

zeytin, siyah zeytin, olive, patates, salatalık, domates

5 • 7 zeytin 1 incir kürünün kanser üzerinde etkisi var mı?

Bu kürün kanserli hücrelerin oluşmasını engellediği bildiriliyor. İlaç tedavisine ek olarak sağlıklı beslenmeye yedi zeytinin ve bir incirin eklenebileceği ifade ediliyor.

incir

Kanser tedavisinde ilaç tedavisinin ve sağlıklı beslenmenin etkisi ortadayken zeytin ve incir kürünün etkinliğine yönelik bilimsel çalışma bulunmuyor.

Şenol, Diyetisyen, beslenme uzmanı, illüstrasyon

6 • 7 zeytin 1 incir kürü nasıl uygulanıyor?

Her sabah ve uykudan önce yedi adet zeytin ile bir adet incirin tüketilmesi gerektiği ifade ediliyor.

21 gün boyunca bu kürü uyguladığınızda artık tartıya çıktığınızda rakamların eksildiğini görebilirsiniz. Tabii bu süreçte sağlıksız besinlerden kendinizi uzak tutmalısınız, deniliyor.

Bu kürü uygularken su şişenizi yanınızda bulundurmanız gerektiği de ekleniyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yeterli ve dengeli beslenmede su tüketiminin, zeytinin ve incirin yeri ve önemi açıktır. Aldığınız kiloları bir an önce -hızlıca- vermek istediğinizi biliyorum. Yıllar içinde oluşan hatalı beslenme alışkanlıklarını bir çırpıda değiştirmek hele ki 21 günlük kürlere bel bağlanmak doğru değildir. Beslenmenizi diğer faktörlerle birlikte ele alarak yaşam biçiminizi değiştirmeye odaklanın. Beslenme ve diyete ilişkin tüm içeriklerimi buradan inceleyin. Bu konuda uzman bir diyetisyenden yardım alın. Sağlıklı günler diliyorum.

2.779 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir