Ağrı dendiğinde akla ilk ağrı kesiciler geliyor. Yan etkiler, ilaç etkileşimleri ve kötüye kullanım riskleri, ağrı kesici ilaçlar yerine daha doğal alternatifler aranmasına neden oluyor. O hâlde gelin 5 doğal ağrı kesiciye göz atalım.

akgünlük, boswella, ak günlük

Akgünlük reçinesi

1 • Akgünlük bitkisi

Yaygın olarak Boswellia adıyla bilinen akgünlük bitkisi, Boswellia serrata isimli ağaçtan elde ediliyor. Akgünlük bitkisinin genel vücut ağrılarında ve osteoartrit durumunda eklemlerdeki sertliği hafifleterek rahatlatıcı etki gösterdiği¹ bildiriliyor. Alerjilere karşı hassasiyeti bulunan veya kan sulandırıcı ilaç alan bireylerin akgünlük bitkisi kullanmamaları gerekiyor.

kurkumin, hint safranı, sarı köri, zerdeçal

2 • Zerdeçal

Antioksidan bir bileşik olan kurkumin içeren zerdeçalın vücuttaki şişlikleri hafiflettiği ve iltihaplanmayı azalttığı¹ belirtiliyor. Zerdeçal, karabiberle birlikte kullanıldığında bu etki artıyor. Fazla miktarda zerdeçal mide bulantısına, ishale ve dışkıda renk değişikliğine sebep olabiliyor.

clove, baharat, karanfil, ögenol, öjenol, karamfil

3 • Karanfil

Bazı reçetesiz ilaçlarda ağrı kesici olarak kullanılan öjenol isimli bileşeni içermesi nedeniyle karanfil, ağrıyı azaltmak için oral (ağızdan alınan) ya da topikal (deriye sürülen) bir ajan olarak kullanılıyor. Fazla miktarda karanfil mide bulantısına, ishale ve hazımsızlığa neden olabiliyor.

acupuncture, akupunktur, akapunktur, getat, iğneli zayıflama tedavisi

4 • Akupunktur

Geleneksel ve tamamlayıcı yöntemlerden biri olan akupunktur, vücudun doğal enerji yollarını dengeleyerek ağrıyı hafifletmeyi amaçlıyor. Akupunktur bunu serotonin salgılanmasını teşvik ederek yapıyor. Bunlarla beraber akupunkturun stres düzeylerini azalttığı ve vücuttaki iyileşmeyi desteklediği¹ belirtiliyor. Akupunktur en çok migren, fibromiyalji, bel, diz ve boyun ağrılarında tercih ediliyor.

Diz, diz yaralanması, bantlama, fizyoterapist, spor, spor yaralanması

5 • Sıcak ve soğuk uygulamalar

Kas, tendon ve bağ gibi yapılarda gerginlik yaşadıktan kısa bir süre sonra hem şişliği hem de iltihabı azaltmak için buz torbası yardımıyla soğuk uygulamak rahatlama sağlayabiliyor.

  • Burkulma ve incinmelerle sıcak uygulamalar, sertliği azaltmaya¹ yardımcı olabiliyor.
  • Isıtılmış yastık veya soğuk paket, baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabiliyor.
  • Buz torbası bel ağrısını hafifletebiliyor.

Artrit probleminde etkilenen ekleme nemli ısı uygulaması, ağrıyı hafifletiyor. Nemli ısı paketleri mikrodalga fırında ısıtılarak birçok kez kullanılabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bu önerilerin sadece belirli ağrılar için etkili olabileceğini, herkes için işe yaramayacağını hatırlatıyorum. Ağrının vücutta bir şeylerin ters gittiğine dair işaret olduğunu unutmayın. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu uygulamaları yapmadan önce hekiminizle görüşün.

¹healthline.com/health/pain-relief/surprising-natural-pain-killers
580 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir