Diyetinizi desteklemek amacıyla kullandığınız besin takviyeleri ve tıbbi bitkiler, ilaçlarınızla etkileşebilir.

Ephedra Sinica, efedra, ephedra, zayıflama ilaçlarında yasaklanan bitki

Efedra bitkisi • Ephedra sinica

1 • Tiroit, diyabet ve kalp hastalıklarına yönelik ilaçlar

Eğer tiroit, şeker ya da kalp hastalığınız varsa efedra içeren besin takviyeleri kullanmamalısınız. Efedra ağırlık kaybını desteklemek ya da astım, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında terlemeyi uyarmak amacıyla kullanılıyor.

sarı kantaron, st johns word, st john's wort

Sarı kantaron • St. John’s wort

Ayrıca hipertansiyon ile yaşıyorsanız meyan kökü tüketmeyin veya meyan kökü içeren besin takviyesi kullanmayın. İçerdiği glisirizin isimli bileşen nedeniyle bu bitki kalp ritminizi bozabilir veya tansiyonunuzu etkileyebilir.

meyan kökü,

meyan kökü

2 • Antidepresanlar

Antidepresan ilaç kullanıyorsanız, St. John’s wort (sarı kantaron) isimli bitkiyi içeren besin takviyelerini almamalısınız.

sibirya cinsengi, sibirya ginsengi, eleuthero

Sibirya ginsengi • Eleuthero

Bununla bitlikte MAOI (monoamin oksidaz inhibitörleri) adı verilen bazı antidepresanlar, vücuttaki tiramin seviyesini artırabiliyor. Kan basıncını (tansiyonu) düzenlemeye yardım eden bir amino asit olan tiramin, normal koşullarda vücut tarafından kolaylıkla parçalanıp atılıyorken antidepresanlar bu durumu güçleştirebiliyor. Vücuttaki tiramin seviyesinin artması tansiyonun yükselmesine, kalp atım sayısının artmasına, baş ağrısına hatta felce neden olabiliyor.

iyot takviyesi, yağ, aromatik yağ, d vitamini, şişe

Tiramin en çok maya özütü takviyelerinde bulunuyor. Ayrıca salamura, tütsülenmiş veya fermente edilmiş gıdalar, yıllanmış peynirler ve bazı alkollü içecekler de tiramin içeriyor.

besin intoleransı, gıda alerjisi, kan alma

Besin İntolerans Testleri

3 • Kan sulandırıcılar

Aspirin, Coumadin, Plevix, Karum, Persantin gibi antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaçlardan birini kullanıyorsanız ginseng ya da ginkgo biloba (mabet ağacı) kullanmamalısınız.

mabet ağacı, ginko, gingko biloba

Mabet ağacı • Ginkgo biloba

4 • Nezle ilaçları

Nezle ilaçları ile birlikte efedra içeren besin takviyeleri kullanmamalısınız.

kava kava bitkisi

Kava kava bitkisi • Piper mmetistikum

5 • Parkinson ilaçları

Parkinson ilaçları kullanıyorsanız kava kava bitkisini veya bu bitkiyi içeren takviyeleri almamalısınız. Kava kava uyku düzenleyici ve kaygı giderici olarak kullanılıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.896 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir