Sarı kantaron (St. John’s wort, Hipericum perforatum), ülkemizde en sık kullanılan besin takviyelerinin başında geliyor.

doping, ilaç, kapsüli tablet, besin desteği, takviye ürünler

Sarı kantaron ne işe yarıyor?

menopoz bitkisi, Black cohosh, karayılan otu, siyah yılankökü

Karayılan otu · Black cohosh

Menopoza bağlı sıcak basmalarına karşı black cohosh ve sarı kantaronun beraber kullanılmasının vazomotor (kan damarı çapının değişmesi) şikayetleri azalttığı belirtiliyor.

ateş, kibrit, yanık, alev

Bu uygulamada sarı kantaron, duygu durumunu iyileştirirken black kohosh, hormonal dengeyi¹ sağlıyor. Ayrıca sarı kantaronun, yanık tedavisinde etkili olabileceği belirtiliyor.

sarı kantaron, st. johns wort

Sarı kantaron; ağız kuruluğu, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi ve ışığa karşı hassasiyet² oluşturabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Antidepresanlar, kanser ilaçları ve transplantasyon (organ nakil) ilaçları ile etkileşebilen sarı kantaronu, hekim ve uzman diyetisyen danışmanlığında kullanmanızı öneriyorum. Sağlıklı günler.

¹ Yeşilada, E. (nd). Menopoz döneminde sıcak basması şikayetinin giderilmesinde sarı kantaron etkisi, erdemyesilada.com/tr/article/desc/53998/menopoz-doneminde-sicak-basmasi-sikayetinin-giderilmesinde-sari-kantaron-etkisi.html, erişim tarihi: 12.06.2020
² Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, s. 97, Hayy Kitap
697 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir