Sarı kantaron (St. John’s wort, Hipericum perforatum), ülkemizde en sık kullanılan besin takviyelerinin başında geliyor.

doping, ilaç, kapsüli tablet, besin desteği, takviye ürünler

Sarı kantaron ne işe yarıyor?

menopoz bitkisi, Black cohosh, karayılan otu, siyah yılankökü

Karayılan otu · Black cohosh

Menopoza bağlı sıcak basmalarına karşı black cohosh ve sarı kantaronun beraber kullanılmasının vazomotor (kan damarı çapının değişmesi) şikayetleri azalttığı belirtiliyor.

ateş, kibrit, yanık, alev

Bu uygulamada sarı kantaron duygu durumunu iyileştiriyorken black cohosh hormonal dengeyi¹ sağlıyor. Ayrıca sarı kantaronun yanık tedavisinde etkili olabileceği belirtiliyor.

sarı kantaron, st. johns wort

Sarı kantaron; ağız kuruluğu, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi ve ışığa karşı hassasiyet² oluşturabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Antidepresanlar, kanser ilaçları ve transplantasyon (organ nakil) ilaçları ile etkileşebilen sarı kantaronu, hekim ve uzman diyetisyen danışmanlığında kullanmanızı öneriyorum. Sağlıklı günler.

¹ Yeşilada, E. (nd). Menopoz döneminde sıcak basması şikayetinin giderilmesinde sarı kantaron etkisi, erdemyesilada.com/tr/article/desc/53998/menopoz-doneminde-sicak-basmasi-sikayetinin-giderilmesinde-sari-kantaron-etkisi.html, erişim tarihi: 12.06.2020
² Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, s. 97, Hayy Kitap
1.799 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »