İnsanın ayak tabanı ile başının en üst noktası arasındaki uzaklığı tanımlayan boy uzunluğu, %90 oranında kalıtımsal olarak belirleniyor.

mezura, ölçüm, metre

Kadınlar 15-17, erkekler ise 18-21 yaşları arasında erişkin boy uzunluğuna erişiyor. Kadınların, erkeklerden 12-15 cm daha kısa olduğu biliniyor. Ayrıca modern tarihin en uzun insanının 272 cm, en kısa insanının ise 54,6 cm boy uzunluğuna sahip olduğu¹ bildiriliyor.

boy uzunluğu ölçümü, metre, mezura, measurement, mezür, stadiometre

Bebeklerin boy uzunluğu yatay ölçüm levhaları ya da cetveller kullanılarak ölçülebiliyor. Erişkinlerin boy uzunluğu ise stadiometre veya esnemeyen mezür ile yapılabiliyor. Ölçüm yapılırken:

  • Ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkartın.
  • Başınızda şapka, saç bandı, taç veya toka varsa çıkartın. Saçınız yukarı doğru topluysa saçınızı çözün.
  • Sırtınızı duvara veya stadiometreye dönün, dik durun ve ayaklarını birleştirin. Çenenizi geride tutarak ileriye doğru bakın (Frankfurt düzlemi).

Boy uzunluğunu doğru olarak ölçmek, büyüme-gelişmenin ve sağlık durumunun takibi (örneğin vücut kütle endeksi) için son derece önemlidir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Amerika’da boy uzunluğunun nasıl hesaplandığını ele aldığım içeriğime buradan, bebeklerin boy uzunluğuna yönelik içeriğine ise buradan ulaşabilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1wikipedia.org/wiki/insan_boyu
3.835 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir