İnsanın ayak tabanı ile başının en üst noktası arasındaki uzaklığı tanımlayan boy uzunluğu, %90 oranında kalıtımsal olarak belirleniyor.

mezura, ölçüm, metre

Kadınlar 15-17, erkekler ise 18-21 yaşları arasında erişkin boy uzunluğuna erişiyor. Kadınlar, erkeklerden 12-15 cm daha kısadır. Ayrıca modern tarihin en uzun insanı 272 cm, en kısa insanı 54,6 cm boy uzunluğuna1 sahiptir.

boy uzunluğu ölçümü, metre, mezura, measurement, mezür, stadiometre

Bebeklerin boy uzunluğu yatay ölçüm levhaları ya da cetveller kullanılarak ölçülebiliyor. Erişkinlerin boy uzunluğu ise stadiometre veya esnemeyen mezür ile yapılabiliyor. Ölçüm yapılırken:

  • Ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkartın.
  • Başınızda şapka, saç bandı, taç veya toka varsa çıkartın. Saçınız yukarı doğru topluysa saçınızı çözün.
  • Sırtınızı duvara veya stadiometreye dönün, dik durun ve ayaklarını birleştirin. Çenenizi geride tutarak ileriye doğru bakın (Frankfurt düzlemi).

Boy uzunluğunu doğru olarak ölçmek, büyüme-gelişmenin ve sağlık durumunun takibi (örneğin vücut kütle endeksi) için son derece önemlidir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Amerika’da boy uzunluğunun nasıl hesaplandığını ele aldığım içeriğime buradan, bebeklerin boy uzunluğuna yönelik içeriğine ise buradan ulaşabilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1wikipedia.org/wiki/insan_boyu
2.144 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x