Renklendirici eklenmesi nedeniyle genellikle sarı veya turuncu renkte görmeye alıştığımız, aslında kirli beyaz olan çedar peynirinin yağlı, sert, keskin ve ekşi bir aromaya sahip olduğu biliniyor.

cheddar, çedar peyniri,

Yapıldıktan sonra en az bir yıl bekletilerek aroması güçlendirilen bu peynir adını İngiltere’nin Cheddar kasabasından alıyor.

cheddar, çedar peyniri,

Birleşik Krallık’taki en popüler peynir olan çedar, inek sütünden üretiliyor, genellikle eritilerek tüketiliyor ve hamburger, pizza, sos, sufle gibi besinlerde sıklıkla kullanılıyor.

tam tahıllı ekmek, tambuğday ekmeği, marul, sandviç, ekmek arası, ara öğün, peynir, biber, et, çedar, cheddar, tavuk eti

3 yarım parmak boyutunda (30 gram) çedar peyniri 7,5 gram protein, 10 gram yağ, 252 mg kalsiyum içeriyor ve 122 Kcal enerji veriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Üç yarım parmak boyutunda çedar peynirini diyetinizde yer alan peynir ya da yumurta yerine ekleyebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

709 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir