Kemik-diş sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli görevleri bulunan D vitamini, bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında istenmeyen etkiler oluşuyor.

ilaç, bitki, beyaz, besin takviyesi, suplement

Kolestramin

Kanda yüksek oranda bulunan kolesterol düzeyini düşürmek amacıyla kullanılan kolestramin, aterosklerotik koroner kalp yetmezliği (damar sertliği nedeni ile kalp damarlarının daralması) ve miyokart enfarktüsü (kalp krizi) sıklığını azaltmada kullanılan statin grubu bir ilaçtır. Kolestraminlerin, D vitamini ile birlikte kullanılması sakıncalı bulunuyor.

İlaç, hap, zayıflama hapları, kapsül, akılcı ilaç kullanımı

Orlistat

Obezitenin farmakolojik tedavisinde kullanılan orlistat, pankreatik lipaz inhibitörüdür. Orlistat, trigliseritlerin sindirimini önleyerek diyet yağının emilimini azaltıyor. 

Xenical, Exenical, Alli ve Thincal gibi obezitenin farmakolojik tedavisinde kullanılan ilaçların; şiddetli karaciğer yetmezliği, akut pankreas yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği ile ilişkilendirilmeleri; obezitenin tedavisinde farmakolojik müdahaleye ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini düşündürüyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

D vitamini kullanan hastaların, hekim denetimi dışında ilaç kullanmaları sakıncalıdır. D vitamini konusunda daha detaylı bilgi için hekiminizle, uzman diyetisyeninizle ve eczacınızla görüşün.

1.061 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

1 yorum

D vitamini desteği alması gereken 7 kişi! – Momentum · 18 Mart 2020 16:37 tarihinde

[…] önceki yazılarımda D vitamininin görevlerini, besin kaynaklarını ve ilaç etkileşimlerini anlatmıştım. Şimdi de D vitamini desteği alması gereken 7 grubu birlikte […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir