İlk kez M.Ö. 7500 yıllarında yetiştirilen biberin ana vatanı olarak Amerika kıtası gösteriliyor. Sivri biber, çarliston biberi, dolmalık biber, kırmızı biber, domates biberi ve paprika gibi biber çeşitleri bulunuyor.

domates biberi, kırmızı dolmalık biber

Yayvan yapıda olan domates biberinin tatlı bir biber türü olduğu biliniyor. Dış görünüşü bakımından domatese benzeyen bu biber, çoğunlukla salça yapımında kullanılıyor.

domates biberi, kırmızı dolmalık biber, kırmızı tatlı biberler

Yüksek antioksidan kapasitesiyle dikkat çeken domates biberi potasyum, manganezriboflavin, ACB6 ve E vitaminleri içeriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Kan dolaşımını hızlandırıcı etki gösterebilen domates biberini diyetinize eklemenizi öneriyorum. Detaylı bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

3.053 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir