Ulaşılabilir ve ucuz olması nedeniyle domuz eti, küresel çapta en yaygın tüketilen1 ettir.

domuz, hayvan, pig, küçükbaş, tek tırnaklı, tek toynaklı

İslamda ve Yahudilikte geviş getiren çift tırnaklı hayvanların tüketilebileceği belirtiliyor. Diğer büyükbaş hayvanlar kadar iş gücü sağlayamaması, diğer küçükbaş hayvanlar kadar süt üretememesi, yün verememesi, derisinin kullanılamaması ve etinin kurutulmasının güçlüğü nedenleriyle ülkemizde domuz yetiştiriciği yaygınlaşmamış olabilir.

kırmızı et, büyük parça et, domuz

Domuz eti; çinkofosfor, B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri bakımından zengin olsa da diğer kırmızı etlere göre yağ içeriği (%60-65) ve enerji değeri (kalorisi) yüksektir. Hayvansal kaynaklı yağ tüketimi ile kalp-damar hastalıkları arasında güçlü bir ilişki bulunuyor.

domuz, hayvan, pig, küçükbaş, tek tırnaklı, tek toynaklıYeterli sürede pişmemiş ya da çiğ domuz eti, domuz tenyası (Taenia solium) ve trişin (Trichinella spiralis) olarak bilinen zoonoz (insandan hayvana, hayvandan da insana geçebilen) hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle domuz eti en az 63°C’de pişirilmelidir.

halal certif, helal sertifikası, islam, müslüman, helal gıda

Domuz eti tüketiminden kaçınıyorsanız Helal sertifikalı ürünleri tüketmenizi ve satın aldığınız besinlerin etiketlerini okumanızı öneriyorum.

  diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

  Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

  Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

  1beefandfish.com/beef-fish/yemek-kulturu/dunya-ne-yiyor-kuresel-cografyada-et-ve-balik-tuketimi.html
  434 kez okundu

  Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

  Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

  0 yorum

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir