Ulaşılabilir ve ucuz olması nedeniyle domuz etinin küresel çapta en yaygın tüketilen¹ et olduğu biliniyor.

domuz, hayvan, pig, küçükbaş, tek tırnaklı, tek toynaklı

İslam’da ve Yahudilik’te geviş getiren çift tırnaklı hayvan etlerinin tüketilebileceği belirtiliyor. Diğer büyükbaş hayvanlar kadar iş gücü sağlayamaması, diğer küçükbaş hayvanlar kadar süt üretememesi, yün verememesi, derisinin kullanılamaması ve etinin kurutulmasının güçlüğü nedenleriyle ülkemizde domuz yetiştiriciliği yaygınlaşmamış olabilir.

kırmızı et, büyük parça et, domuz

Domuz eti çinkofosfor, B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri bakımından zengin olsa da diğer kırmızı etlerden yağ içeriği (%60-65) ve enerji değeri (kalorisi) yüksek kalıyor. Öte yandan hayvansal kaynaklı yağ tüketimi ile kalp-damar hastalıkları arasında güçlü bir ilişki bulunuyor.

domuz, hayvan, pig, küçükbaş, tek tırnaklı, tek toynaklıYeterli sürede pişmemiş ya da çiğ domuz eti, domuz tenyası (Taenia solium) ve trişin (Trichinella spiralis) olarak bilinen zoonoz (insandan hayvana, hayvandan da insana geçebilen) hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle domuz etinin en az 63°C’de pişirilmesi gerekiyor.

halal certif, helal sertifikası, islam, müslüman, helal gıda

Domuz eti tüketiminden kaçınıyorsanız Helal sertifikalı ürünleri tüketmenizi ve satın aldığınız besinlerin etiketlerini okumanızı öneriyorum.

  diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

  Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

  Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

  1beefandfish.com/beef-fish/yemek-kulturu/dunya-ne-yiyor-kuresel-cografyada-et-ve-balik-tuketimi.html
  4.930 kez okundu

  Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

  Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

  0 yorum

  Bir yanıt yazın

  Avatar placeholder

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir