Dopamin, sinir hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayan ve nörotransmitter olarak isimlendirilen biyokimyasal haberci moleküldür.

beyin, nöron, sinir

Vücutta tirozin aminoasidinden üretilen dopamin, haz almada rol oynuyor; çabalamaya, odaklanmaya ve yaratıcı düşünmeye yardımcı1 oluyor. Ayrıca dopamin öğrenmeyi, motivasyonu, kalp atım hızını, uykuyu, dikkati ve duygu durumunu etkiliyor.

albino, kızıl kız, çocuk, akıl, zeka, zeka küpü, oyun, beyin

Dopaminin fazla veya az üretilmesi obezite, parkinson, dikkat eksikliği ve şizofreni gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

Obezite

Harcadığınızdan daha fazla kalori alırsanız vücut ağırlığınız artar! O halde obeziteli bireyler neden daha az kalori almaya başladıklarında ağırlık kaybedemiyor?

Bu soruyu yanıtlamak hiç de kolay değil… Obezite ile yaşayan bireylerde vücudun yeterince dopamin ve serotonin salgılayamadığından1 ya da dopamin-serotonin direnci gelişmiş olabileceğinden söz ediliyor.

yaşlı, geriatri, geriyatri, ihtiyar

Parkinson hastalığı

Dopamin, hareketlerin akıcı ve koordineli olarak yapılmasını sağlıyor. Dopamin üreten hücrelerin %60-80’i kaybedildiğinde yeterli miktarda dopamin üretilemiyor ve parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya2 çıkıyor.

dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, dehb, çocuk, kız, kitap, oyun

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmiyorsa da araştırmalar dopamin eksikliği ve kalıtımsal özellikler üzerinde1 duruyor.

beyin, sağ beyin, sol beyin, mantıklı, duygusal, dijital

Şizofreni

Beynin belirli bölgelerinde çok fazla miktarda dopamin birikmesi sonucunda şizofreni oluştuğu1 belirtiliyor.

bağımlılık, tedavi, hekim, terapi, madde, danışmanlık

Madde bağımlılığı

Bağımlılık yapıcı maddeler, beyinde büyük ve hızlı bir dopamin artışına neden oluyor. Bu durum doğal ödül sisteminin büyük ölçüde tatmin edilmesini sağlıyor. Tekrarlanan madde kullanımı da haz eşiğini yükselterek vücudun doğal dopamin üretme yeteneğini1 azaltıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle, psikoloğunuzla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1webmd.com/mental-health/what-is-dopamine
2parkinsondernegi.com/parkinson-nedir
1.691 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »