Lezzetli besinlerin enerji değerlerinin çoğunlukla yüksek olması, düşük kalorili diğer besinlerin lezzetsiz olduğu anlamına gelmiyor.

çilek, tatlı, pasta, kırmızı meyveler, şeker, kaçamak, atıştırma, beyaz

Beni tanıyan dostlarım ve profesyonel yaklaşımımı deneyimleyen danışanlarım besinleri kalori birimiyle asla tarif etmediğimi iyi biliyorlar. Besinlere kalorili, nişastalı ve sağlıksız gibi yakıştırmalar yapmadan önce diyet örüntünüzün kalitesine odaklanarak besinleri ölçülü olarak bu düzene dâhil etmeyi deneyin.

domates biberi, kırmızı dolmalık biber, kırmızı tatlı biberler

Daha az kalori almak adına kahvaltı öğününü atlamak ya da her sabah simit, açma, poğaça ya da donut yedikten sonra akşama kadar aç kalmak yerine öğünlerinizi düşük kalorili besinlerle zenginleştirin. İşte en az kalori içeren 30 besin!

 1. pazı
 2. tere
 3. roka
 4. kale bitkisi
 5. ıspanak
 6. rezene
 7. su yosunu
 8. marul
 9. aysberg
 10. brokoli
 11. lahana
 12. taze soğan
 13. taze sarımsak
 14. salatalık
 15. kabak
 16. biber çeşitleri
 17. kereviz
 18. mantar
 19. domates
 20. kuşkonmaz
 21. karnabahar
 22. turp
 23. pancar
 24. havuç
 25. şalgam
 26. elma
 27. karpuz
 28. çilek
 29. papaya
 30. greyfurt

Diyetinizi gözden geçirin. Çok yüksek kalorili besinleri sıkça tüketiyorsanız düşük kalorili besinlerle öğünlerinizi zenginleştirmenizin zamanı gelmiş demektir. Böylelikle diyet lifi, vitamin, mineral ve antioksidan bileşen açısından da zengin beslenmiş olacaksınız.

Örneğin 2 dilim (180 gram) soğuk baklava tükettiğinizde 530 Kcal enerji alırsınız. Bunun yerine 1 büyük adet greyfurt ve 1 şişe sade maden suyu tüketerek sadece 40 Kcal almak sizin elinizde… Bu değişikliği haftada 2 kez yaparak bile 1 ayda 600 gram ağırlık kaybedebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Vücudunuzun tüm fonksiyonları yerine getirebilmesi için kaloriye ihtiyacınız olduğunu bu nedenle kalorisiz beslenmenin ya da çok düşük kalorili diyetlerle yaşamanın mümkün olmadığını unutmayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.119 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir