Genetiği değiştirilmiş organizmalar, rekombinant DNA adı verilen genetik mühendisliği teknolojisi kullanılarak kalıtımsal materyali değiştirilmiş herhangi bir organizmayı ifade ediyor. GDO, genetik modifiye organizmalar (GMO) veya biyo-mühendislik ürünleri olarak da isimlendirilebiliyor.

gdo, genetiği değiştirilmiş organizma, gmo, biyomühendislik, laboratuvar, gen

Görsel¹ Are G.M.O. foods safe? (Chiara Zarmati)

Bu uygulama ürünün tarım zararlılarından korunması, dayanıklılığının ve veriminin artması amacıyla uygulanıyor.

MANAV, PAZAR, domates, GDO

Genetiği değiştirilmiş organizmaların artıları

  • GDO sayesinde besinlerin zenginleştirilmesi yoluyla malnütrisyon olarak adlandırılan beslenme yetersizliğinin önüne geçebilir.
  • Tarım alanlarında su ve kimyasal madde kullanımı GDO teşvikiyle azaltılabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde mısır, soya fasulyesi, kanola, şeker pancarı, elma, patates, yaz kabağı, papaya, yonca ve pamuk GDO teknikleri kullanılarak yetiştiriliyor. Mevcut araştırmalar GDO’lu besinlerin güvenli olduğunu öne sürüyorsa² da çevre sağlığı ve biyo-güvenlik konularında endişe duyuluyor.

mısır, püskül, koçan, darı

Genetiği değiştirilmiş organizmaların eksileri

  • GDO kullanımı ile besin güvenliği tehlikeye girebilir.
  • Bu uygulama biyo-çeşitliliği azaltabilir.
  • GDO, şirketlerin şeffaflığını sorgulatabilir.

GDO’nun tıbbı, etiği, ekonomiyi ve siyaseti ilgilendiren büyük ve karmaşık bir olay olduğu kabul ediliyor. Türkiye’de GDO üretiminin ve GDO’nun besinlerde kullanımının yasak olduğu bildiriliyorsa da bazı yemlerde ve yem ham maddelerinde GDO kullanımına izin verildiği biliniyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yerel beslenerek GDO’lu besinlerden kaçınmayı deneyebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıkla kalın.

¹nytimes.com/2018/04/23/well/eat/are-gmo-foods-safe.html, 08.09.2021
²healthline.com/nutrition/gmo-pros-and-cons, 08.09.2021
1.475 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir