Hodan (Borago officinalis); pembe, mavi ya da beyaz çiçekler açan, ilaç ve çay olarak kullanılan tıbbi ve aromatik bitkidir.

Borago officinalis, hodan

1 • Hodan bitkisinin içinde hangi bileşenler bulunuyor?

Hodan bitkisinin yağı γ-linolenik asit kaynağı (%17-28) olarak kabul ediliyor.

Borago officinalis, hodan

2 • Hodan bitkisinin hangi kısımları kullanılıyor?

Hodan bitkisinin yağı ve gövdesi kullanılıyor. Bitkinin taze ya da kurutulmuş gövdesi salatalara ve garnitürlere ekleniyor.

Borago officinalis, hodan

Pembe renkli hodan bitkisiyle yapılmış restoran yemeği, facebook.com/borago.restaurante

3 • Hodan bitkisinin tıbbi etkileri neler?

Hodan yağının enflamasyon (iltihap) giderici olduğu kabul ediliyor. Hodan yağından elde edilen krem ve kapsüller baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve PMS (adet öncesi sendromu) gibi rahatsızlıklarda kullanılıyor. Bunlarla birlikte hodan yağının akne, egzama ve rozasea (gül hastalığı) gibi dermatolojik hastalıkların tedavisinde kullanıldığı belirtiliyor.

Borago officinalis, hodan

4 • Hodan ağırlık kaybını destekliyor mu?

Hodan bitkisinin ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

çay, bitki çayı, bitkisel, demlik,

5 • Hodan otu nasıl kullanılıyor?

Hodan bitkisinden çay hazırlayarak günde 2-3 kupa içebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş hodan otunun üzerine 150 mL taze kaynatılmış su ilave ederek 10 dakika kadar demlemenizi öneriyorum.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

6 • Kimler hodan yağı kullanmamalı?

Hodan yağının uzun süreli kullanımı şişkinliğe, hazımsızlığa ve gaz sorunlarına¹ yol açabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Hodan otunu ve yağını etiketli ve ambalajlı olarak güvenilir yerlerden temin etmenizi öneriyorum. Hodan hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/health/borage-oil
723 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir