Unumsu dokuya sahip bir meyve olan iğdenin kuraklığa dayanıklılığı ülkemizin neredeyse her yerinde yetişmesini sağlıyor.

iğde kahverengi

1 su bardağı (100 gram) iğde 7 gram yağ, 5 gram karbonhidrat, 1 gram protein, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, ß-karoten, C vitamini içeriyor ve 118 Kcal enerji veriyor.

iğde meyvesi

İğdenin çok sayıda çeşidi bulunuyor. En yaygın ve kültüre edilmiş türlerden birinin kuş iğdesi olduğu biliyor. Büyük meyveli kuş iğdesine sultan iğdesi ismi veriliyor.

iğde meyve kase

İğdenin bağışıklığı güçlendirdiğine, ishali hafiflettiğine ve gastrit şikayetlerini azalttığına inanılıyor. İğdenin sağlık üzerindeki etkilerine yönelik kapsamlı bilimsel çalışmalar yapılması gerekiyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

1.172 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir