Kuraklığa dayanıklı olması nedeniyle ülkemizin neredeyse her yerinde yetişen iğde unumsu dokuya sahip bir meyvedir.

iğde kahverengi

1 su bardağı (100 gram) iğde 7 gram yağ, 5 gram karbonhidrat, 1 gram protein, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, ß-karoten, C vitamini içeriyor ve 118 Kcal enerji veriyor.

iğde meyvesi

İğdenin çok sayıda çeşidi bulunuyor. En yaygın ve kültüre edilmiş türlerden birinin kuş iğdesi olduğu biliyor. Büyük meyveli kuş iğdesine sultan iğdesi ismi veriliyor.

iğde meyve kase

İğdenin bağışıklığı güçlendirdiğine, ishali hafiflettiğine ve gastrit şikayetlerini azalttığına inanılıyor. İğdenin sağlık üzerindeki etkilerine yönelik bilimsel çalışmalar yapılması gerekiyor.

178 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesin'de ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir