Peynir altı suyu veya süt kesiği suyu olarak bilinen whey proteini, α-lakto albümin ve ß-lakto globulin gibi yararlı bileşenler içeriyor.

optimum nutrition whey proteini

1 • Yaşlılıkta whey proteinleri

Whey proteininin yaşla birlikte gerçekleşen kas kaybının önlenmesinde yararlı etkileri bulunuyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

2 • Kalp ve damar hastalıklarında whey proteinleri

Whey proteininin kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarını düşürdüğü ve tansiyonu dengelediği ifade ediliyor.

kilo alma, kaşeksi, kırmızı, ölçek, protein tozu, kadın, beyaz, besin takviyesi

3 • Kanserde whey proteinleri

Kanser tedavisi alan bireylerde iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma görülebiliyor. Whey proteini azalan protein alımını takviye ediyor ve bağışıklığı destekliyor.

erkek sporcu, fitness, kas, protein tozu, besin desteği, spor salonu

4 • Sporcu beslenmesinde whey proteinleri

Düzenli olarak egzersiz yapan veya sporla uğraşan bireylerin protein gereksinimleri artıyor. Bu gereksinimin bir kısmı, emilim oranı yüksek olan ve iyi tolere edilebilen whey proteinleri ile sağlanabiliyor. Vücut ağırlığınıza ve aktivite düzeyinize uygun whey proteini gereksiniminizi öğrenmek için hekiminize veya uzman diyetisyeninize başvurun.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

5 • Obezitede whey proteinleri

Obeziteyle yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler uzman diyetisyenlerine danışarak ara öğünlerine whey proteini ekleyebilirler. Whey proteini, iştahın baskılanmasına yardım ediyor ve termojenik etki yaratarak enerji harcanmasını artırıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sporcu beslenmesine yönelik yazılarımı burada bulabilirsiniz. Whey proteini hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

2.005 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir