Peynir altı suyu veya süt kesiği suyu olarak bilinen whey proteini, α-lakto albümin ve ß-lakto globulin gibi yararlı bileşenler içeriyor.

optimum nutrition whey proteini

1 • Yaşlılıkta whey proteinleri

Whey proteini, yaşla birlikte gerçekleşen kas kaybının önlenmesinde kullanılabilir.

kalp, maket, damar, koroner arter

2 • Kalp ve damar hastalıklarında whey proteinleri

Whey proteininin kan yağlarını düşürdüğü ve tansiyonu dengelediği ifade ediliyor.

kilo alma, kaşeksi, kırmızı, ölçek, protein tozu, kadın, beyaz, besin takviyesi

3 • Kanserde whey proteinleri

Kanser tedavisi alan bireylerde iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma görülebiliyor. Whey proteini, azalan protein alımını takviye ediyor ve bağışıklığı destekliyor.

erkek sporcu, fitness, kas, protein tozu, besin desteği, spor salonu

4 • Sporcu beslenmesinde whey proteinleri

Düzenli olarak egzersiz yapan veya sporla uğraşan bireylerin protein gereksinimleri yüksektir. Bu gereksinimin bir kısmı, emilim oranı yüksek olan ve iyi tolere edilebilen whey proteinleri ile sağlanabilir. Vücut ağırlığınıza ve aktivite düzeyinize uygun whey proteini gereksiniminizi öğrenmek için hekiminize veya uzman diyetisyeninize başvurun.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

5 • Obezitede whey proteinleri

Obeziteyle yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler uzman diyetisyenlerine danışarak ara öğünlerine whey proteini ekleyebilirler. Whey proteini, iştahın baskılanmasına yardım eder ve termojenik etki yaratarak enerji harcanmasını artırır.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sporcu beslenmesine yönelik yazılarımı burada bulabilirsiniz. Whey proteini hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

626 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir