İnsan vücudunda yaşayan mikroorganizmalara mikrobiyota deniyor. Büyük çoğunluğu gastrointestinal sisteminde bulunan mikrobiyotanın taşıdığı genetik materyale ise mikrobiyom ismi veriliyor.

dna, DNA, Deoksiribonükleik asit

DNA (deoksiribonükleik asit), genetik talimatları taşıyan nükleik asittir.

Son derece karmaşık bir ekosistemi temsil eden mikrobiyom; doğum sonrasında beslenme ile oluşmaya başlıyor ve süreç içinde gelişiyor. Diyet başta olmak üzere çevresel etmenler mikrobiyomu büyük ölçüde1 etkiliyor.

emzirme, sütüm gelmiyor, süt artırma, bebeğin emmesi

İnsan Mikrobiyom Projesi (İMP), mikrobiyom alanında biyomedikal araştırmalar yapıyor. Bu projenin amaçları şöyle1 açıklanıyor:

  • En az 250 gönüllünün vücudunun farklı bölümlerinden alınan örnekleri inceleyerek insan mikrobiyomunu tam olarak karakterize etmek
  • Farklı tıbbi durumları inceleyerek mikrobiyomdaki değişiklikler ile sağlık-hastalık arasındaki ilişkiyi belirlemek
  • Mikrobiyom alanında bilimsel veri kaynağı oluşturmak
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bilimsel çalışmalar mikroniyomun sağlık üzerinde beklenenden çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Bilim insanı olarak bu alandaki gelişmelerin takipçisi olacağım. Sağlıkla kalın.

Aslan FG, Altındiş M. İnsan Mikrobiyom Projesi, Mikrobiyotanın Geleceği ve Kişiye Özel Tıp Uygulamaları. J Biotechnol and Strategic Health Res. 2017;1 (Special issue): 1-6
152 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir