İnsan vücudunda yaşayan mikroorganizmalara mikrobiyota deniyor. Büyük çoğunluğu gastrointestinal sisteminde bulunan mikrobiyotanın taşıdığı genetik materyale ise mikrobiyom ismi veriliyor.

dna, DNA, Deoksiribonükleik asit

DNA (deoksiribonükleik asit), genetik talimatları taşıyan nükleik asittir.

Son derece karmaşık bir ekosistemi temsil eden mikrobiyom; doğum sonrasında beslenme ile oluşmaya başlıyor ve süreç içinde gelişiyor. Diyet başta olmak üzere çevresel etmenler mikrobiyomu büyük ölçüde1 etkiliyor.

emzirme, sütüm gelmiyor, süt artırma, bebeğin emmesi

İnsan Mikrobiyom Projesi (İMP), mikrobiyom alanında biyomedikal araştırmalar yapıyor. Bu projenin amaçları şöyle1 açıklanıyor:

  • En az 250 gönüllünün vücudunun farklı bölümlerinden alınan örnekleri inceleyerek insan mikrobiyomunu tam olarak karakterize etmek
  • Farklı tıbbi durumları inceleyerek mikrobiyomdaki değişiklikler ile sağlık-hastalık arasındaki ilişkiyi belirlemek
  • Mikrobiyom alanında bilimsel veri kaynağı oluşturmak
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bilimsel çalışmalar mikroniyomun sağlık üzerinde beklenenden çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Bilim insanı olarak bu alandaki gelişmelerin takipçisi olacağım. Sağlıkla kalın.

Aslan FG, Altındiş M. İnsan Mikrobiyom Projesi, Mikrobiyotanın Geleceği ve Kişiye Özel Tıp Uygulamaları. J Biotechnol and Strategic Health Res. 2017;1 (Special issue): 1-6
566 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir