İnsan vücudunda yaşayan mikroorganizmalara mikrobiyota deniyor. Büyük çoğunluğu gastrointestinal sisteminde bulunan mikrobiyotanın taşıdığı genetik materyale ise mikrobiyom ismi veriliyor.

dna, DNA, Deoksiribonükleik asit

DNA (deoksiribonükleik asit), genetik talimatları taşıyan nükleik asittir.

Son derece karmaşık bir ekosistemi temsil eden mikrobiyom, doğum sonrasında beslenme ile oluşmaya başlıyor ve süreç içinde gelişiyor. Diyet başta olmak üzere çevresel etmenler mikrobiyomu büyük ölçüde1 etkiliyor.

emzirme, sütüm gelmiyor, süt artırma, bebeğin emmesi

İnsan Mikrobiyom Projesi (İMP), mikrobiyom alanında biyomedikal araştırmalar yapıyor. Bu projenin amaçları şöyle¹8 açıklanıyor:

  • En az 250 gönüllünün vücudunun farklı bölümlerinden alınan örnekleri inceleyerek insan mikrobiyomunu tam olarak karakterize etmek
  • Farklı tıbbi durumları inceleyerek mikrobiyomdaki değişiklikler ile sağlık-hastalık arasındaki ilişkiyi belirlemek
  • Mikrobiyom alanında bilimsel veri kaynağı oluşturmak
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bilimsel çalışmalar mikrobiyomun sağlık üzerinde beklenenden çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Bilim insanı olarak bu alandaki gelişmelerin takipçisi olacağım. Sağlıkla kalın.

¹Aslan FG, Altındiş M. İnsan Mikrobiyom Projesi, Mikrobiyotanın Geleceği ve Kişiye Özel Tıp Uygulamaları. J Biotechnol and Strategic Health Res. 2017;1 (Special issue): 1-6
1.624 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir