Diğer insanlara yansıttığımız kişiliğimize persona deniyor. Carl Gustav Jung tarafından kavramsallaştırılan persona terimi maske anlamına geliyor.

carl, gustav, jung, psikoloji, psikanaliz

Carl Gustav Jung

Persona, özümüzde olan kişiliğimizi değil dünyaya sunduğumuz rolleri tanımlıyor. Bu bakımdan persona sosyal bir maske olarak düşünülebilir. Farklı sosyal koşullarda ve çeşitli gruplar içine farklı personalar (maskeler) takabiliyoruz.

iletşim, sosyal, iişki, sohbet

Çocukluktan itibaren toplumun beklentilerine ve normlarına uymak için nasıl davranmamız gerektiğini öğreniyoruz. Böylece sosyal olarak kabul görmeyen tüm ilkel dürtüleri, davranışları ve duyguları personamız ile gizliyoruz.

act, kabul ve kararlılık, maske, çift, ilişki

Jungian kurama göre persona yaşamda oynadığımız rolü yansıtarak çevremizle etkileşime geçmemize ve toplumsal yaşama uyum sağlamamıza yardımcı oluyor ancak persona ile çok fazla özdeşim kurduğumuzda gerçek benliğimizi görmekten uzaklaşabiliyoruz.

174 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »