Kırmızı şarap, koyu renkli üzümlerin ezilerek fermente edilmesiyle elde ediliyor. Şiraz, merlot, zinfendal, malbec, cabernet sauvignon ve pinot noir yaygın olarak bilinen kırmızı şarapların başında geliyor.

alkol, içki, alkollü içecek, bordo, şarap, kırmızı şarap

%12-15 oranında alkol içeren kırmızı şarap resveratrol, kateşin, epikateşin ve proantosiyanidin gibi antioksidan bileşenler içeriyor.

ekmek, zeytinyağı, tuz, şarap, tahta, yemek, menü

Antioksidan maddeler kalp-damar hastalıkları, felç ve kanser riskini azaltıyor. Fransız mutfağının soslarıyla, tereyağıyla, peynir türleriyle ve şaraplarıyla ünlü olduğu biliniyor. Buna karşın Fransız halkında obezite görülme oranının düşük olması kırmızı şarap tüketimine bağlanıyor.

kolesterol, kan yağı, cholesterol

Damar içinde birikmiş kolesterol plakları

Her gün 1-2 kadehi geçmeden kırmızı şarap içerek HDL kolesterolünüzü yükseltebilir, LDL kolesterolünüzü düşürebilir, felç ve bunama riskinizi azaltabilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Önemli olan denge! Fazla miktarda alkolün siroz, kanser, depresyon ve obezite riskini artırdığını¹ hatırlatarak içeriğimi tamamlıyorum. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/red-wine-good-or-bad
132 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »