Antioksidan ve antiinflamatuar (iltihap giderici) özellikleri ile tanınan yeşil çay epigallokateşin gallat (EGCG), epigallokateşin, epikateşin gallat ve epikateşin gibi polifenol ismini verdiğimiz çok sayıda yararlı bileşen içeriyor.

Yeşil çay, kateşin, yeşilçay bitkisi

1 • Yeşil çay, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor

Yeşil çayın içerdiği kateşinlerden en önemlisi olan epigallokateşin gallat, LDL kolesterolün damarlara verdiği tahribatı azaltıyor.

demleme yeşil çay, yeşilçay

2 • Yeşil çay, prostat kanseri riskini azaltıyor

Her gün beş kupa yeşil çay tüketen bireylerin prostat kanserine yakalanma risklerinin %48 oranında azaldığı bildiriliyor.

beyazçay, yeşilçay, bitki çayı, yeşil çay, beyaz çay

3 • Yeşil çay, miktarı sınırlanarak tüketilmeli

Uzman diyetisyen denetiminde planlanan beslenme programlarında sıklıkla yer verilen yeşil çay, hipoglisemili (kan şekeri düşüklüğü) hastalarda kullanılmamalıdır. Sağlıklı bireyler günde 5 kupadan fazla yeşil çay içmemelidir.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa her gün iki kupa yeşil çay tüketebilirsiniz. Yeşil çay hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

3.617 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »