Kolektif bilinçdışı kavramı ilk olarak psikanalist Carl Gustav Jung tarafından kullanılıyor. Sigmund Freud ile çalışan ve onun düşüncelerini savunan Jung zamanla bilinçdışı zihin hakkındaki düşünceleri de dahil olmak üzere psikolojinin temel ilkelerinde fikir ayrılığı yaşıyor.

bilinçdışı, kolektif bilinçdışı, bilinçaltı, jung, arketip, freud, jung

Freud bilinçdışının kişisel deneyimlerimizin ürünü olduğunu savunuyorken Jung bilinçdışının insanlığın geçmişteki kolektif deneyimlerinden miras kaldığına inanıyor.

kadın, su, boğulma, bilinçdışı, kolektif bilinçdışı, bilinçaltı, jung, arketipt, rüya

Bedenimiz nasıl ki milyonlarca yıl süren evrimin ürünüyse Jung’a göre zihnimiz de önceki kuşaklardan gelen düşünce ve davranış örüntülerini barındırıyor.

bilinçdışı, kolektif bilinçdışı, bilinçaltı, jung, arketip, kadın, ayna, rüya, bilinç

Kısacası kolektif bilinçdışı hepimizin doğuştan sahip olduğu, atalarımızın deneyimiyle şekillenen, hepimiz tarafından paylaşılan bilgiler ve imgeler koleksiyonundan oluşuyor.

bilinçdışı, kolektif bilinçdışı, bilinçaltı, jung, arketip, erkek, dalgın, yansıma, durgun, hareketsiz

Şu an için sadece bir teori olan kolektif bilinçdışının varlığı ve etkisi araştırmacılar tarafından değerlendirilmeye devam ediyor. 

607 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir