Klinik sonuçlar üzerinde önemli yansımaları bulunan nosebo etkisi, plasebonun karanlık tarafı veya plasebonun kötü kardeşi olarak1 ifade ediliyor.

korku, karanlık, nosebo, nocebo, kadın, siyah

1 • Nosebo etkisi nedir?

Tedaviden bağımsız olarak azalan iyileşmeye ya da artan yan etki sıklığına nosebo etkisi adı veriliyor.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

Hastanın psikolojik durumu veya hasta-sağlık profesyoneli arasındaki iletişim, tedaviye ilişkin olumsuz beklentiler oluşturarak nosebo etkisine neden olabiliyor. Ayrıca arkadaş çevresi, aile, hasta-hasta iletişimleri, internet ve sosyal medya da olumsuz beklentileri besliyor.

iPhone, telefon, sosyal medya, online diyet

2 • Nosebo etkisinin nedeni nedir?

Nosebo etkisinin oluşmasında psiko-nörobiyolojik süreçlerin etkili olduğu düşünülüyor. Tedaviye ilişkin olası yan etkilere odaklanmanın ağrı, impotans (cinsel iktidarsızlık)mide bulantısışişkinlik, ödem ve ağırlık artışı hissi verebileceği ifade ediliyor.

Diz, sedye, hastane, hasta, doktor, bacak uzatma, kot ceket, beyaz önlük, hasta değerlendirme

Hastanın tedaviye uyumu ve güveni, tedavinin kendisinden daha güçlü bir klinik etki1 yaratabiliyor.

kinoa, astronom gıdası, tahıla benzeyen glutensiz tohum, okuma, dergi, online diyet, bilgisayar, mac

Nosebo etkisi; beslenme tedavisine güvensizliğe, klinik yanıtta azalmaya ve tedaviyi bırakmaya neden olabiliyor. Son dönemde laktoz intoleransına ve gluten duyarlılığına yönelik artan şikayetlerde nosebo etkisi, önemli bir neden olarak görülüyor.

Psikolog, psikolojik danışma, psikiyatri doktoru, yaşam koçu

3 • Nosebo etkisine karşı neler yapılabilir?

Beslenme tedavinize yönelik olumsuz düşüncelerden uzak durmanızı ve sağlık profesyoneline güvenmenizi öneriyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Nosebo etkisine yönelik detaylı araştırmalar yapılmalıdır. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

Tanrıverdi, L. H., Parlakpınar, H. (2019). Güncel bir tıbbi kavram: Nosebo, J Tradit Complem Med. 2019;2(3):151-9 (DOI: 10.5336/jtracom.2019-71227)
322 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir