Paranoya aşırı endişe ve korkunun eşlik ettiği akıl dışı düşünce olarak tanımlanıyor. Paranoyak düşünceleriniz varsa sebepsiz yere herkesten şüphelenirsiniz ve kimseye güven duymazsınız.

ikilem, düşünme, düşünceli, pişman, gergin, pişmanlık

Paranoyalarınız sebebiyle çevrenizdekilerin sadakatinden kuşku duyuyorsanız, bazı bilgilerin sizin aleyhinizde kullanılacağını düşünüyorsanız, tehdit içermeyen davranışları hakaret ve saldırı olarak algılıyorsanız paranoid kişilik bozukluğuna sahip olabilirsiniz.

halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, tükenmişlik, kırgınlık, hastalık, kadın, iş, ofis, bilgisayar, çalışma, toplantı

Paranoid kişilik bozukluğunuz varsa çevrenizdeki kişilere düşmanca davranırsınız, kin tutarsınız ve hiçbir şekilde eleştiri kabul etmezsiniz. Buna rağmen kendinizin hep mantıklı ve objektif davrandığınızı düşünürsünüz.

psikolog cenk umur, cenk umur, psikolog, psikoloji

Yukarıdaki belirtilerin sunduğu profili düşündüğünüzde paranoid olan bir kişinin psikolojik destek almak istemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. Paranoid kişilik bozukluğu olanlardan çok onların yakınları daha sık psikolojik destek talep ediyor. Hem kendiniz hem de yakınlarınız için psikolojik destek alabilirsiniz.

484 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir