Tıbbi ve aromatik bir bitki olan rezene (Foeniculum vulgare) ilaç, çay ve esans olarak kullanılıyor.

fennel, rezene

Rezene trans anetol, kumarin ve flavonoit içeriyor. Rezenenin meyvesi, tohumları ve aromatik yağı kullanılıyor.

rezene, taze rezene, rezene nasıl kesilir

Gaz şikayetine karşı kullanılan rezene soğuk algınlığında balgam söktürücü¹ özellik gösteriyor. Hazmı kolaylaştırması nedeniyle oruç tutan bireyler, sahur ve iftar öğünlerinde rezene tüketiyor. Öte yandan rezene emziklilikte süt kalitesini artırıyor.

dijital tartı, baskül, kilo verme, zayıflama, obezite

Rezenenin ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

çay, kitap, bitki, gevrek, kurabiye, bitki çayı, bitkisel, mola, dinlen

Günde 2-3 kupa rezene çayı içebilirsiniz. 1,5 gram kurutulmuş rezenenin üzerine 150 mL taze kaynatılmış su ilave ederek 10 dakika demlemenizi öneriyorum. 6-7 gramı aşmadan ve iki haftayı geçmeden her gün rezene kullanabilirsiniz. Meme veya rahim kanseri öykünüz varsa rezene çayı içmeyin.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Rezene bitkisini etiketli ve ambalajlı olarak güvenilir yerlerden temin etmenizi öneriyorum. Rezene hakkında geniş bilgi için eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1Yeşilada, E. (nd). Doğadan gelen sağlık: bitki çayları, erdemyesilada.com, 20.01.2021
Görsel: cdn.apartmenttherapy.info
3.685 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir