Camellia sinensis bitkisinin toplanarak farklı işlemler görmesi sonucunda beyaz çay, yeşil çay veya siyah çay elde ediliyor. Siyah çay bu bitkinin tam olarak oksitlenmesi sonucunda elde ediliyor.

çay, camelia sinnensis, çay bitkisi

1 • Siyah çayda hangi besin ögeleri bulunuyor?

Siyah çayda flor, manganez, kafein ve polifenolik yapıdaki kateşinler bulunuyor. 1 bardak siyah çayda 25-110 mg kafein bulunuyor.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

2 • Siyah çay, kalp ve damar sağlığını koruyor mu?

Her gün 6-7 çay bardağı veya 2-3 kupa siyah çay içen bireylerde kalp krizi riskinin %11 oranında azaldığı¹ bildiriliyor.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

3 • Siyah çay kansere karşı kullanılabilir mi?

Yapısında barındırdığı EGCG (epigallokateşin gallat) gibi kateşinler nedeniyle siyah çayın; kanser türlerinde yararlı etkileri³ bulunabiliyor.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

4 • Siyah çay, böbrek taşlarını artırır mı?

Fazla miktarda çay tüketimi böbreklerde kalsiyum okzalat taşı oluşturabiliyor. Bu nedenle böbrek taşı öyküsü bulunan bireyler çay tüketimlerini sınırlandırmalıdır.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

5 • Siyah çay antioksidan etkinlik gösterir mi?

Siyah çay, güçlü antioksidan etkinlik gösteren ve zararlı serbest oksijen radikallerine karşı vücudu koruyan EGCG bileşeni içeriyor.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

Çay yapraklarında %30-42 oranında antioksidan etkinlik gösteren bileşikler bulunuyor. Ancak çayın işlenmesi sırasında bu yapılarda oluşan değişim nedeniyle antioksidan etki, siyah çayda bir miktar azalırken beyaz çay ve yeşil çayda daha yüksek oranda² kalıyor.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

6 • Siyah çay ağırlık kaybını destekliyor mu?

Çay tüketimi metabolik hızı artırabiliyor. İçerdiği EGCG nedeniyle siyah çayın enflamasyonu azaltarak ağırlık kaybına yardımcı olabileceği belirtiliyor. Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen veya obezite ile yaşayan bireyler uzman diyetisyenleri ile görüşerek siyah çay tüketimlerini düzenlemelidir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Siyah çay hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, Hayy kitap, s. 119
²Yeşilada, E. (nd). Yeşil çay ve kanser,erdemyesilada.com/tr/article/desc/54292/yesil-cay-ve-kanser.html, 02.07.2020
³Healthline. EGCG (Epigallocatechin gallate): Benefits, dosage, and safety, healthline.com/nutrition/egcg-epigallocatechin-gallate, 02.07.2020
2.679 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir