Camellia sinensis bitkisinin toplanarak farklı işlemler görmesi sonucunda beyaz çay, yeşil çay veya siyah çay elde ediliyor. Siyah çay, bu bitkinin tam olarak oksitlenmesi sonucunda elde ediliyor.

çay, camelia sinnensis, çay bitkisi

1 • Siyah çayda hangi besin ögeleri bulunuyor?

Siyah çayda flor, manganez, kafein ve polifenolik yapıdaki kateşinler bulunuyor. 1 bardak siyah çayda 25-110 mg kafein bulunuyor.
siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

2 • Siyah çay, kalp ve damar sağlığını korur mu?

Her gün 6-7 çay bardağı veya 2-3 kupa çay içen bireylerde kalp krizi riskinin %11 oranında azaldığı¹ bildiriliyor.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

3 • Siyah çay, kansere karşı kullanılabilir mi?

Yapısında barındırdığı EGCG (epigallokateşin gallat) gibi kateşinler nedeniyle siyah çayın; kanser türlerinde yararlı etkileri³ bulunabilir.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

4 • Siyah çay, böbrek taşlarını artırır mı?

Fazla miktarda çay tüketimi böbreklerde kalsiyum okzalat taşı oluşturabilir. Bu nedenle böbrek taşı öyküsü bulunan bireyler çay tüketimlerini sınırlandırmalıdır.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

5 • Siyah çay, antioksidan etki gösterir mi?

Siyah çay, güçlü antioksidan etki gösteren ve zararlı serbest oksijen radikallerine karşı vücudu koruyan EGCG bileşeni içeriyor.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

Çay yapraklarında %30-42 oranında antioksidan etkinlik gösteren bileşikler bulunuyor. Ancak çayın işlenmesi sırasında bu yapılarda oluşan değişim nedeniyle antioksidan etki, siyah çayda bir miktar azalırken beyaz çay ve yeşil çayda daha yüksek oranda² kalıyor.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

6 • Siyah çay, ağırlık kaybını destekler mi?

Çay tüketimi, metabolik hızı artırabilir. İçerdiği EGCG nedeniyle siyah çayın enflamasyonu azaltarak ağırlık kaybına yardımcı olabileceği belirtiliyor. Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen veya obezite ile yaşayan bireyler, uzman diyetisyenleri ile görüşerek siyah çay tüketimlerini düzenlemelidir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Siyah çay hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, Hayy kitap, s. 119 • ²Yeşilada, E. (nd). Yeşil çay ve kanser,erdemyesilada.com/tr/article/desc/54292/yesil-cay-ve-kanser.html, 02.07.2020 • ³Healthline (). EGCG (Epigallocatechin gallate): Benefits, dosage, and safety, healthline.com/nutrition/egcg-epigallocatechin-gallate, 02.07.2020
680 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir