Hücre içinde oksijenin kullanılması sırasında ortaya çıkan maddelere oksidan veya serbest radikal deniyor.

canlılığın yapıtaşı, hücre

Canlılığın en küçük birimi: hücre

Vücuda dışarıdan alınabildiği gibi vücut tarafından da üretilen serbest radikaller, hücreleri hasara uğratmakla kalmıyor pek çok hastalığa neden oluyor ve yaşlanmayı hızlandırıyor.

yaşlanma, yaşlılık, siyah beyaz, geriatri, bbek, çocuk, dokunma, temas, el, sevgi, sadakat

Toksik bileşenler, mikroorganizmalar, radyasyon ve kimyasal maddeler; vücut dışından alınan serbest radikallerken nitrik oksit, süper oksit, aldehit, hipoklorik asit ve hidrojen peroksit; vücutta oluşan serbest radikallerdir.

maske, mask, coronavirüs, koronavirüs, covid19, hijyen, tek kullanımlık maskeler

Süper oksit dismutaz, katalaz, peroksidaz, glikoz-6-fosfat dehidrojenaz ve glutatyon redüktaz gibi enzimler ile glutatyon, NADH ve karnozin gibi moleküller; serbest radikallerin zararlı etkilerinden vücudu koruyor.

yatma, uyku, uyanma, kadın, mutlu, uyku, uyuma, uykusunu alma, günaydın, sabah

Antioksidan bileşenlerce zengin bir diyet de vücudu serbest radikallerin etkilerine karşı koruyor.

mutfak, yemek hazırlama, pişirme, sağlıklı beslenme, diyetisyen

A vitamini, C vitamini, E vitamini, lipoik asit, likopen ve polifenoller; hem besinlerden hem de besin takviyelerinden alınabilecek antioksidanlardır.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Serbest radikaller ve antioksidanlar hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

930 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

3 yorum

Antioksidan alması gereken 7 kişi! – Momentum · 9 Haziran 2020 10:00 tarihinde

[…] hücrelerdeki hasar yapıcı molekülleri temizleyen maddelerdir. Fizyolojik durumu değişen veya bazı hastalıklarla yaşayan bireyler, […]

Domates – Momentum · 30 Haziran 2020 09:24 tarihinde

[…] kırmızı renk veren likopen, domateste de bulunuyor. Likopen, hücreleri oksidatif strese karşı koruyor ve güçlü antioksidan özellik […]

Daha sağlıklı bir cilt için 10 besin! – Momentum · 23 Ekim 2020 11:30 tarihinde

[…] vitamini, E vitamini, K vitamini, B vitaminleri, C vitamini, selenyum, çinko ve bakır gibi vitaminler ve mineraller, cildinizin […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir