6-18 ay aralığında olup emekleyebilen ancak yürüyemeyen bebeklerde görülen spinal musküler atrofi, tip 2 SMA ya da Dubowitz hastalığı olarak isimlendiriliyor.

crawl, emeklemek, emekleyen bebek, erkek bebek

Bu tipteki SMA hastalarının çoğu yardım almadan ayakta duramıyor, yürüyemiyor, yatma pozisyonundan oturma pozisyonuna geçemiyor ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık¹ gösteremiyor. 

sma hastalığı

Bu hastalığa sahip bebeklerde büyüme ve gelişmeyi sağlamak, yaşam kalitesini iyileştirmek ve solunum yolu sıkıntılarını engelleyebilmek için tıbbi beslenme tedavisi çok önemlidir. Bebeklerde tıbbi beslenme tedavisi:

  • anamnez alma,
  • antropometrik ve laboratuvar bulgularını değerlendirme,
  • enerji ve besin ögesi gereksinmelerini hesaplama,
  • uygun beslenme yolunu seçme ve uygulama² adımlarından oluşuyor.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

SMA ile yaşayan bebeklerde kabızlık, gecikmiş mide boşalması ve reflü gibi çeşitli sindirim sistemi hastalıkları görülebiliyor. Bu durum SMA ile yaşayan bebeğin beslenmesini olumsuz etkileyebiliyor. Hastalığa özgü olarak uygulanan standart bir beslenme tedavisi bulunmuyor ancak kişiye özel olarak hazırlanan beslenme programları ile hastalık semptomları hafifletilebiliyor.

sindirim sisteni, bağırsaklar, karaciğer, ince bağırsak, kalın bağırsak, boşaltım sistemi

Tip 2 SMA hastalığına özgü geniş bilgi için hekiminizle, bu hastalıkta uygulanan beslenme tedavisi için ise diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

1tmftp.org/files/uzman-gorusleri/sma_bilgilendirme21.pdf
2cdn.istanbul.edu.tr/file/JTA6CLJ8T5/8B65BDD68C0F44489A8D504B5C7BE3F1
693 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »