Tilya (tilia, mahkeme ağacı); ıhlamur bitkisinin haziran, temmuz ve ağustos aylarında açan beyaz ve sarı renkteki çiçeklerine deniliyor.

ıhlamur, tilia, tilya kürü, çiçek açmış ıhlamur ağacı

Tilya kürü, kurutulmuş ıhlamur çiçeğinin veya çiçekli ıhlamurun, kuşburnunun ve altın otunun suya eklenmesiyle elde ediliyor.

altın otu, altınotu, Helichrysum arenarium

Altın otu · Helichrysum arenarium

Tilya kürünün 1 ay boyunca günde 2 veya 3 kez uygulanması durumunda, ayda 1-1,5 kg (bu değer bazı web sitelerinde 4-8 kg olarak belirtilmiştir) ağırlık kaybı gerçekleştiği iddia ediliyor.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

Bu nedenle tilya kürü bitki çayı tüketmekten hoşlanan, ağırlık kaybetmeyi hedefleyen ve form kazanmak isteyen bireyler tarafından tercih ediliyor.

Yeşil çay, kateşinyeşilçay

Diğer pek çok kürde olduğu gibi tilya kürünün de metabolizmayı hızlandırdığı, iştahı baskıladığı, uzun süre tok tuttuğu ve yağ yakımı sağladığı iddia ediliyor.

Yeşil çay, kateşin, yeşilçay

Ihlamurun ağırlık kaybına yönelik etkisi net değil!

Stres belirtilerini hafifletici ve soğuk algınlığı semptomlarını giderici özellikleri bulunan ıhlamurun ağırlık kaybını desteklediğine dair geçerli kanıt bulunmuyor.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

Mucize aramayın!

Bitkiler, her ne kadar doğal ve zararsız gibi görünse de doğru kullanılmadığında ciddi yan etkilere hatta ölüme neden oluyor. Bu nedenle bitkilerin kullanımı konusunda bilinçlenmek ve gerektiğinde uzman desteği almak gerekiyor. Bitkilerin ağırlık kaybına yönelik etkileri ve kullanım alanlarına yönelik e-kitabımı buradan inceleyerek edinebilirsiniz.

bitki çayı, kitap, dergi, mac, bilgisayar, okuma, araştırma, masa

Sabırlı olun!

Aldığınız kiloları bir an önce -hızlıca- vermek istediğinizi biliyorum. Yıllar içinde oluşan hatalı beslenme alışkanlıklarını bir çırpıda değiştirmek, hele ki 1 aylık kürlere bel bağlanmak doğru değildir. Beslenmenizi, diğer faktörlerle birlikte ele alarak yaşam biçiminizi değiştirmeye odaklanın.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ağırlık kaybına yönelik beslenme stratejileri ve öğün düzeni hakkında uzman diyetisyeninizden yardım alın. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

2.596 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir