Stres, ortaya çıkan değişikliklere verilen uyum sağlama tepkisidir. Bu değişiklikler hastalık, kaza ve sınav gibi olumsuz olaylarla; aynı zamanda düğün, üniversiteye başlamak ve sahne gösterisi yapmak gibi olumlu olaylarla da ilgili olabilir.

Oruç tutmak, alışılan beslenme düzenini değiştirdiğinden stres tepkileri yaşamak olağandır. Baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, uyku düzeninin değişmesi sebebiyle huzursuzluk gibi fizyolojik tepkilerin yanında; odaklanamama, karar vermede zorluk, dalgınlık ve hatırlama güçlüğü gibi bilişsel tepkiler de ortaya çıkabilir.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

Oruçluyken yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, kısıtlı bir kaynak olan irade gücünü kullanmayı gerektirdiğinden bu süre içinde yoğun fiziksel ve zihinsel çaba gerektiren işler stres seviyesini artırabilir.

sigara, küllük, sigara bırakma, duman

Sigara ve alkol kullananlar stres tepkilerini daha yoğun yaşayabilirler. Bedenin yeni koşullara uyum sağlamaya çalıştığını gösteren bu belirtilerin zamanla azalması beklenir.

ramazan, cami, mahya, cami ışıklı yazı, dünya iyilikle değişir

Oruç tutarken stresi daha iyi yönetmek için neler yapılabilir?

  • Yaşanılan belirtilerin normal olduğunu kabul etmek
  • Yeterince uyumak
  • Yoğun çaba gerektiren işleri bir plan dahilinde zamana yaymak
  • Dinlenme fırsatı yaratmak
  • Sahurda, gün boyunca tokluğu destekleyecek şekilde beslenmek
  • Bedeni yormayan, dengeli ve sağlıklı bir iftar menüsü hazırlamak
  • Stresin yoğun hissedildiği zamanlarda bu durumu evde yaşayan diğer bireylerle paylaşmak
  • İbadete odaklanmak

Stresi yönetmek için daha önce kullanılan yöntemler Ramazan ayı da boyunca kullanılabilir. Kendi yöntemlerinizi yazının altına yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

658 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

1 yorum

1 ayda 8 kilo verdiren tilya kürü! – Momentum · 8 Temmuz 2020 10:51 tarihinde

[…] Stres belirtilerini hafifletici ve soğuk algınlığı semptomlarını giderici özellikleri bulunan ıhlamurun ağırlık kaybını desteklediğine dair geçerli kanıt yoktur. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir