Dünyanın gündeminin yoğun olduğu bu zamanlarda, zihninizde sürekli akıp giden olumsuz düşünceler nedeniyle sakin kalmakta zorlanabilirsiniz. Bu düşünceler siz istemediğiniz halde zihninizi meşgul eder, hızlıdır ve genellikle olumsuzdur. Onları bastırmak ve yok etmek mümkün değildir. Ancak bazı zihin egzersizleri ile dikkatinizi yönetebilir ve rahatlamayı hissedebilirsiniz.

yorgun, halsiz, bitkin, perişan, erkek, mavi, adam

Çalışmaya başlarken bedeniniz rahat olmalı. Bunun için nefesinizi hissederek başlayabilirsiniz.  Şimdi gözlerinizi kapatıp burnunuzdan nefes alın. Nefes alırken karnınızı şişirin. Nefesinizi burnunuzdan verin ve karnınızın indiğini hissedin. (Nefes egzersizini nasıl yapacağınızı daha ayrıntılı öğrenmek için 5 dakikalık nefes egzersizi ile sakinleş yazımızı okuyabilirsiniz.)

nefes-egzersizi-ağaç-rahatlama-sakinlik-huzur-stres

Nefes alış verişiniz rahatladıktan sonra sırasıyla 5 duyunuza odaklanın:

İlk olarak bulunduğunuz ortamda gördüğünüz 5 şeyi içinizden tekrarlayın (televizyon, masa, halı, tablo, saksı).
Daha sonra ortamda işittiğiniz 4 şeye odaklanın (kuş sesi, arabalar, apartmandaki sesler, çocuk sesi).
Şimdi dokunduğunuz veya hissettiğiniz 3 şeye odaklanın (terlik, rüzgâr, sandalyenin kolu).
2 tane kokuya odaklanın. Bulunduğunuz yerde hangi kokular var (yemek, çiçek).
Son olarak tadınız aldığınız 1 şeye odaklanın (portakal).

öfke duygusunu yenmek

Hangi duyuya kaç kere odaklanacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu egzersizi bulunduğunuz her yerde yapabilirsiniz. Önemli olan duyularınızı fark etmenizdir. Çünkü şu an gerçekte olan biteni onlarla algılarız. Gerçek olana odaklandığımız zaman ise geçmiş ve gelecek ile ilgili olumsuz düşünceler kendiliğinden uzaklaşır.

882 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir