Beynin bazı bölgelerinde oluşan işlev bozukluğu sonucunda meydana gelen konuşma, konuşulanı anlama, tekrarlama, okuma ve yazma gibi becerilerde gerileme afazi (söz yitimi)1 olarak isimlendiriliyor.
DKT, dil ve konuşma, konuşma sorunları, dil problemleri, dil konuşma terapisi

Çoğunlukla inme, travma, beyin tümörü ya da enfeksiyon hastalıkları sonrasında ortaya çıkan1 afazi, beynin sol lobunda yer alan dil bölümünde oluştuğunda dilsel beceriler yitiriliyor.

ergen, anne, kız, konuşma, dinleme, ergen,ergenlik

Dil ve konuşma terapisi, afazinin temel tedavisini oluşturuyor. Afaziden etkilenen birey bu terapi ile dil becerilerini yeniden öğreniyor, uyguluyor ve diğer iletişim yollarını kullanmayı2 deniyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için dil-konuşma terapistinizle ve hekiminizle görüşün.

1tr.wikipedia.org/wiki/afazi
2mayoclinic.org/diseases-conditions/aphasia/symptoms-causes
734 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir