Arayüz fırçası mı, diş ipi mi, sorusunu sizler için cevaplamak istedim. Dişlerin ön ve arka yüzeylerini fırçalarken diş fırçası kullanmaktayız. Bunun yanında dişlerin yan yüzeylerini temizlemek için kullanılan kürdan, diş ipi, arayüz fırçası ve tek demet diş fırçası gibi çeşitli seçenekler var. Bu seçeneklerin hangisinin daha uygun olduğuna karar verirken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

diş temizliği, diş ipi, ağız ve diş sağlığı

Dişlerin arayüzlerinde sıkı temasların olduğu durumlarda diş iplerinin kullanımı idealdir. Bu sıkı temas eden yüzeyler özel temizleme gerektiren bölgelerdir. Diş ipinin nasıl kullanılacağı ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

arayüz fırçası

Görsel 1: Çeşitli boylarda arayüz fırçaları

Dişlerin ara yüzeylerinin temizliğinde kullanılan alternatiflerden biri de arayüz fırçasıdır. Arayüz fırçaları çeşitli boylarda üretilmektedir. Bu fırçalar silindir şeklindedir. Dişler arasında belirgin açıklıklar bulunan bölgeler için tercih edilirler. Ayrıca ortodontik tedavi gören hastalarda dişler üzerine tellerin bağlandığı braketlerin temizliği için kullanılırlar.

tek demet fırça

Görsel 2: Tek demet fırça

Arayüz temizliği için kullanılan diğer bir alternatif de tek demet fırçalardır. Tek demet fırçalarını;

  • kök yüzeyleri açığa çıkmış bölgelerin,
  • implantların boyun bölgelerinin,
  • barlı protezlerin barlarının
  • ve ağız içindeki braketlerin temizliğinde kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Ağız ve diş yapınıza uygun olmayan büyüklükteki araçları tercih etmeniz ve hatalı kullanmanız diş eti çekilmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden arayüz temizliği aracını doğru şekilde seçmeniz ve kullanmanız önemlidir. Size en uygun arayüz temizliği aracını tespit edemezseniz bir diş hekimine danışmanız faydalı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Görsel 1: i.ebayimg.com/00/s/MTQxN1gxNTUz/z/lg4AAOSweXhXmJDU/$_57.JPG?set_id=880000500F
Görsel 2: sachane.com/images/detailed/25/image_5472-9z.jpg
2.154 kez okundu

Diş Hekimi Meryem Çoban

Meryem Çoban, 2018 yılında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Özel muayenehanede görev yaptıktan sonra devlet hastanesi bünyesinde diş hekimliği yapan Meryem Çoban, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir