Ayçiçeği bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen ayçiçek yağı %66 oranında çoklu doymamış yağ asidi, %21 tekli doymamış yağ asidi ve %13 doymuş yağ asidi içeriyor.

Ayçiçek yağının yağ asidi örüntüsü

Ayçiçek yağının E vitamini içeriğinin ve çoklu doymamış yağ asidi oranının son derece yüksek olduğu biliniyor.

zeytinyağı, zeytin meyvesi, zeytin yağı

Her ne kadar sağlıklı bir pişirme yöntemi olmasa da kızartmalarda ayçiçek yağını kullanabilirsiniz. Bu durumda ayçiçek yağınızı en fazla üç defa kullanın. Kullanım sonrasında içinde yanmış besin artıkları bulunan ayçiçek yağlarını süzerek bir defa daha kullanabilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yanmış yağlarınızı beş litrelik pet şişelerde biriktirin, 444 28 45 numaralı Alo Atık Hattı’nı arayarak yetkilere teslim edin. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.240 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

E vitamininin 6 kaynağı! – Momentum · 18 Aralık 2020 11:24 tarihinde

[…] mısır özü yağı, soya yağı ve ayçiçek yağı gibi bitkisel sıvı yağlar, E vitamini bakımından zengin […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir