Havaların ısınmasıyla birlikte seyahat planları yapmaya başladık. Ancak bu sefer de tuvalet alışkanlıklarımızda değişiklik yaşamamak için sizlere birkaç öneride bulunacağım. Keyifli okumalar dilerim!

kadın, egzersiz, deniz, tatil, kafa dinleme, mat, yoga

Seyahat süresince ve öncesinde yanlış beslenme, alışık olmadığımız besinleri tüketmemiz ve seyahat süresine bağlı olarak bağırsak hareketlerimizin yavaşlaması ile birlikte kabızlık, şişkinlik gibi birçok bağırsak problemi ortaya çıkabiliyor.

karın, kabızlık, turuncu, kadın, çiçek, mide, miğde, bağırsak, barsak

Belli bir periyodun dışına çıkarak yaptığımız seyahatlerde genel olarak günlük alışkanlıklarımız ve beslenme düzenimiz değişebiliyor. Sindirim sistemimizin vücudumuzun hassas bölümlerinden biri olduğunu düşündüğümüzde de  özellikle seyahat esnasında beslenmemize özen göstermemiz önemli bir çözüm kaynağı olarak ortaya çıkıyor.

probiyotik, besin desteği, ilaç, hap, kapsül

  • Seyahat öncesinde ve mümkünse seyahat esnasında tuvalete çıkın.
  • Seyahatiniz öncesinde ve seyahat esnasında kabızlık sorunu yaşıyorsanız doğal probiyotik gıdalardan tüketerek bağırsak hareketlerinizin düzelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Yolculuğunuz süresince aşırı yememek ve ani tokluk hissi yaşamamak için uzun süre çiğnenen besinleri tercih edin ve süreç boyunca su tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Ayrıca mide ve bağırsak sağlığınız için yolculuk esnasında hareket etmeyi unutmayın.

wc, tuvalet kağıdı, 3, kabızlık, ishal, peklik

Konuya ilişkin daha kapsamlı bilgi için seyahat öncesinde hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli yolculuklar dilerim!

71 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir