Obezite veya diğer sağlık sorunları nedeniyle diyetisyen tarafından hazırlanmış bir beslenme programı uygulayan çocuğunuz varsa yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.

zorbalık-anksiyete-okul-çocuk-siberzorbalık-teknoloji-çocuklar-psikoloji-çocuk psikolojisi-öğretmen

Çocukların yeme alışkanlıklarının aile içinde nasıl şekillendiğinden “Ebeveyn tutumları çocukların yeme davranışını nasıl etkiliyor?” isimli yazımda bahsetmiştim. Şimdi de beslenme programı uygulayan çocuğunuz için neler yapabileceğinize bakalım.

çocuk, anne, yemek, aperatif, alternatif, etkinlik, mutfak, aile

Model olun

Çocuğunuz çok küçük yaşlardan itibaren sizin davranışlarınızı gözlemler ve sizi taklit eder. Birçok davranışı da bu yolla öğrenir. Bu nedenle sağlıklı beslenme konusunda çocuğunuza model olmanız oldukça önemlidir.

çocuk, anne, yemek, model, obezite, çocuk, obez çocuk

Yemeklerinizi beraber tüketin

Sofraya birlikte oturmanız, çocuğunuzla aranızdaki duygusal paylaşımı artırdığı kadar çocuğunuzun beslenme düzeninin oluşmasına da yardımcı olur.

saat, zaman, yemek zamanı, plan

Rutin oluşturun

Çocuklar rutinleri sevdiklerinden ve tutarlı davrandığınızda size uyum sağladıklarından yemek yediğiniz yerin ve öğün saatlerinin düzenli olması gerekir. Yemek yediğiniz alanı başka işler için kullanmamaya ve çocuğunuzun televizyon, bilgisayar veya tablet karşısında yemek yemesine izin vermemeye dikkat edin.  Bu kurala siz de uyarak çocuğunuza model olun.

masa, yemek, yemek masası, model, çocuk, obezite

Sofra düzeninizi planlayın

Sadece yiyeceğiniz miktarda yemeği sofranızda bulundurun. Çocuğunuzun tabağını ayırın ve ona kendi tabağınızdan yemek yedirmemeye dikkat edin. Ayrıca beslenme programında yer almayan besinleri sofrada bulundurmayın.

Gazlı içecekler yerine içme suyu veya maden suyu kullanarak çocuğunuza model olabilirsiniz.

obezite, çocuk, obez çocuk, kraker, abur cubur, obezite

Paketli gıda tüketiminizi gözden geçirin

Ailenizin sağlığı için paketli gıdaları (çikolata, cips, şeker, kraker vb.) satın almamaya özen gösterin. Satın alıyorsanız bu ürünleri çocuğunuzun erişemeyeceği yerlerde muhafaza edin. Ayrıca paketli gıdalara alternatifler oluşturmayı deneyebilirsiniz.

obezite, hamburger, abur cubur, kalori, çocuk obezite, çocuk diyet

Ödüllendirin

Çocuğunuz beslenme programına uyum sağladığında onu pekiştirmeniz önemlidir. Ağırlık kaybını değil, ağırlık kaybını sağlayan davranışları ödüllendirin. Ödülün ne olacağına çocuğunuzla birlikte karar verin. Ancak besinleri ödül olarak kullanmayın. Çocuğunuz diyetini uygulamadığı zaman onu asla cezalandırmayın.

terapi, psikoterapi, psikolog, çocuk, çocuk psikoloğu, su, masa

Çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenme yolunda attığı adımlarda ona yardımcı olun. Yukarıda bahsettiğim konuları planlamakta zorluk yaşıyorsanız diyetisyen desteğinin yanında psikolog ile de görüşebilirsiniz.

815 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir