Bazı tatlıları tüketirken hatta bazen de tükettikten sonra boğazınızda yanma hissettiniz mi? Bu durum boğazınızın hassas olmasının yanında tükettiğiniz tatlının bileşiminden kaynaklanıyor olabilir.

şerbetli tatlı

Baklava başta olmak üzere özellikle şerbetli tatlıların maliyetini düşürmek için bazen şeker pancarından elde edilen şeker yerine laboratuvar ortamında üretilen glikoz şurubu kullanılıyor.

şerbetli tatlı

Glikoz şurubu kullanılarak üretilen tatlıların raf ömürlerinin genellikle uzun olduğu, durdukça şekerlenmedikleri, görünümlerinin stabil kaldığı ve tüketilirken boğaz yakabildiği belirtiliyor.

şerbetli tatlı

Bazen de bu ticari ürünler şekerden onlarca kat daha tatlı olan yapay tatlandırıcılar içermeleri nedeniyle rahatsız edici düzeyde şeker tadına sahip olabiliyor.

şerbetli tatlı

Şeker pancarı kullanılarak elde edilen şeker ile yapılan tatlılar ise boğaz yakmıyor, rafta kaldıktan bir süre sonra bozulmaya başlıyor, şekerleniyor, tadı ve kokusu değişebiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi almak için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

2.306 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir