Ofis çalışanları mesai saatlerinin neredeyse tamamını masabaşında geçiriyor. Saatlerce oturan bireylerin diyabet, kalp-damar hastalıkları, bunama ve kanser türleri başta olmak üzere kronik hastalıklara yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu biliniyor.

koşu, yürüyüş, doğa, erkek, adam, spor

Neyse ki bu sağlık risklerini azaltmanın hem kolay hem de maliyetsiz bir yöntemi bulundu: Her yarım saatte bir 5 dakikalık hafif tempoda yürüyüş yapmak!

pedometre, adım sayar, adımsayar, apple, saat, vakit, zaman, mavi, kadın, egzersiz, adım, yürüyüş

Yapılan bilimsel bir çalışmaya¹ göre bu beş dakikalık yürüyüşler, öğün sonrası kan şekerinde yükselmeyi neredeyse %60 oranında azaltıyor. Kan basıncını da 4-5 puan düşürüyor.

yürüme, yürüyüş, adım atma, her gün 10 bin adım, walking

Bunlarla beraber kısa yürüyüşlerin duygudurumunu iyileştirdiği ve yorgunluk hissini azalttığı bildiriliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Siz siz olun bu küçük ama etkili tavsiyeye kulak verin. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle, fizyoterapistinizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹Independent Türkçe, Science Alert, The Conversation
724 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir