Beraber yaşadığınız kişi, sevgi gösterdiğiniz ve ilişkinize emek harcadığınız halde duygularınızı görmezden geliyor, kendini hayatın merkezine koyuyor ve sizden sürekli övgü bekliyorsa narsistik kişilik bozukluğuna sahip olabilir.

narsizm, narsistik, narsist, narsistik kişilik, kral, itaat, statü, baskı

Narsistler kendileriyle ilgili hiçbir şeyi yanlış veya eleştirilebilir bulmuyorlar. Onlara göre hayatta yolunda gitmeyen bir şey varsa sizle, diğerleriyle ve kıskanç insanlarla ilgilidir. Pişmanlık duygusu yaşamayan narsistler kimseden özür dilemiyorlar.

narsizm, narsistik, narsist, narsistik kişilik, para, erkek, şan, şöhret, zengin

Narsist biriyle yaşıyorsanız başkalarının başarısını takdir etmediğini, kimseye sevgi göstermediğini ve kimseyle empati kurmadığını gözlemleyebilirsiniz. Onun için statü, para, şöhret ve başarı gibi kriterler önem arz ediyor. Bunlara sahip olan insanları çevresinde görmek istiyor.

heyecan, mani, manik, manik depresif, bipolar, erkek, ayna, hazır

Narsistik kişilik bozukluğu olanlar başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını fark edemediği gibi sürekli olarak kendi başarılarından ve yeteneklerinden abartılı şekilde bahsediyorlar. Gerçekçi olmayan şekilde olağanüstü olduklarını düşündüklerinden övgü ve hayranlık bekliyorlar.

narsizm, narsistik, narsist, narsistik kişilik, kalp, ilişki, ayrılık, hayal kırıklığı

Kendini beğenme ve kibir duyguları nedeniyle ilişki sorunları yaşayan narsistler beraber yaşadığı kişilerin duygularını yoğun şekilde istismar ediyorlar. Makul olmayan iyilikler bekleyebiliyor ve menfaatleri için başkalarından faydalanmak isteyebiliyorlar.

kadın, erkek, ilişki, kıskanma, kıskanç, kıskançlık

Narsistik kişilik bozukluğu olan biri yakınınızda olabilir. Hatta o kişiyle evli bile olabilirsiniz. Narsizmini başlarda göremediğiniz kişi sizi zamanla aşağılanmış, suçlu ve değersiz hissettirebilir. Manipülasyon yeteneği güçlü olan narsist birine karşı direnmeniz ve gerçekleri görmeniz zor olabilir.

psikolog cenk umur, cenk umur, psikolog, psikoloji

Narsizmi olan kişiler kendilerini hatasız ve mükemmel gördükleri için çoğunlukla psikolojik destek almıyorlar. Bu nedenle değişme olasılığı çok düşük olan narsist biri ile yaşıyorsanız ilişkinizi yönetme konusunda psikolog desteği alabilirsiniz.

301 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »