Gıdalar (paketlenmiş ticari besinler) şaşırtıcı miktarda katı yağ ve ilave şeker içeriyor. Besinlere eklenen bu katı yağlar ve ilave şekerler, SoFAS (solid fats and added sugars) olarak¹ kısaltılıyor. Amerikalıların kalori açısından diyetlerinin %35’ini (800 Kcal) SoFAS² oluşturuyor.

çikolata, şeker, tatlı, kaçamak, donat, sağlıksız

Hangi gıdalar SoFAS içeriyor?

  1. Tahıl bazlı tatlılar
  2. Pizza
  3. Peynirler
  4. Sosis, sosisli sandviç, pirzola
  5. Patates kızartması
  6. Sütlü tatlılar (dondurma, sütlaç, muhallebi gibi)
  7. Tortilla, burrito, tako
  8. Hazır tavuk ve tavuklu yemekler
  9. Makarna ve makarna yemekleri
  10. Tam yağlı süt

Oda sıcaklığında katı olan yağlar ve gıdalara sonradan eklenen şekerler, boş enerji kaynağı olarak biliniyor. Bu gıdaların besin değerleri düşük olmasına karşın kalorileri son derece yüksektir.

Sağlıklı beslenmede dört yapraklı yonca modeli, momentum

Sağlıklı beslenmede dört yapraklı yonca modeli (Çizim: Cenk UMUR)

Sağlıklı beslenme modelini ifade eden dört yapraklı yoncanın beşinci yaprağını, ticari olarak lezzet artırmayı amaçlayan bileşenler olan SoFAS oluşturuyor. Bu durum pakete girmiş, ilave katı yağ ve şeker içeren gıdaların sağlıklı beslenmede yeri olmadığı şeklinde yorumlanmalıdır.

tartı, baskül, banyo tartısı, kilo takibi, kantar, ağırlık takibi

SoFAS LDL kolesterolü yükseltiyor, kalp-damar hastalıkları ile obezite riskini artırıyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Gıdalardaki gizli yağlar ve şekerler konusunda tüketicileri eğiten diyetisyenler, diyet kalitesini en üst düzeye çıkaracak besin seçimleri konusunda bireyleri yönlendiriyor. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹ars.usda.gov/news-events/news/research-news/2015/solid-fats-and-added-sugars-in-foods
²deptapp08.drexel.edu/nutritioneducation/Website_Materials/FY16%20Curriculum/FY16%20DU%20ERN%20Curriculum%20PDF/HS%20DU%20ERN/HS%20SoFAS/SoFAS%208%2015%202011%20nfs.pdf
153 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir