Hem besin ögeleri hem de yararlı etkilere sahip biyokimyasal bileşenler içeren besinlere süper gıda veya fonksiyonel besin deniliyor.

nar, ortadoğunun şifalı meyvesi

Fonksiyonel besinler, sağlıklı yaşamak ve hastalıklardan korunmak adına diyeti destekleyen ve yaşam kalitesini iyileştiren besinlerdir.

acai, iaca, açai, açay, akai, akay, acai meyvesi

Açai (acai) meyvesi 

Fonksiyonel besinler nelerdir?

Yüksek miktarda antioksidan ve polifenol gibi biyoaktif bileşenler içermeleri nedeniyle bu  meyvelerin ve sebzelerin fonksiyonel besin oldukları belirtiliyor.

ceviz, taze ceviz, yeşil

Fonksiyonel besinlerin; diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları ve kanser türlerine yönelik risk faktörlerini azalttığı ifade ediliyor.

pancar, mor, sebze, antioksidan

Fonksiyonel besinlerin enerji değerleri düşük ve antioksidan kapasiteleri yüksek olsa da bazı besinlerin süper, işlevsel ya da fonksiyonel olarak etiketlenmesi, hastalarda ve danışanlarda mucizevi besin imajı yarattığından bu kavramı etik açıdan doğru bulmuyorum.

tabak, öğün, yemek, sunum, diyet, asparagus, kuşkonmaz, balık, karides, somon

Fonksiyonel veya süper olduğu iddia edilen besinlere odaklanmadan her besinin yeterli ve dengeli miktarlarda tüketilmesine dayanan sürdürülebilir beslenmeyi önemseyin.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.861 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir