Hem besin ögeleri hem de yararlı etkilere sahip biyokimyasal bileşenler içeren besinlere süper gıda veya fonksiyonel besin deniliyor.

nar, ortadoğunun şifalı meyvesi

Fonksiyonel besinler, sağlıklı yaşamak ve hastalıklardan korunmak adına diyeti destekleyen ve yaşam kalitesini iyileştiren besinlerdir.

acai, iaca, açai, açay, akai, akay, acai meyvesi

Açai (acai) meyvesi 

Fonksiyonel besinler nelerdir?

Yüksek miktarda antioksidan ve polifenol gibi biyoaktif bileşen içermeleri nedeniyle bu besinlerin, fonksiyonel besin oldukları belirtiliyor.

ceviz, taze ceviz, yeşil

Fonksiyonel besinlerin; diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları ve kanser türlerine yönelik risk faktörlerini azalttığı ifade ediliyor.

pancar, mor, sebze, antioksidan

Fonksiyonel besinlerin enerji değerleri düşük ve antioksidan kapasiteleri yüksek olsa da bazı besinlerin süper, işlevsel ya da fonksiyonel olarak etiketlenmesi, hastalarda ve danışanlarda mucizevi besin imajı yarattığından bu kavramı etik açıdan doğru bulmuyorum.

tabak, öğün, yemek, sunum, diyet, asparagus, kuşkonmaz, balık, karides, somon

Fonksiyonel veya süper olduğu iddia edilen besinlere odaklanmadan her besinin yeterli ve dengeli miktarlarda tüketilmesine dayanan sürdürülebilir beslenmeyi önemseyin.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

697 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir