Toplum sağlığına ilişkin uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık Örgütü, şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet şeklinde sınıflandırıyor.

dünya sağlık örgütü, dsö, who, logo

Diğer diyabet türleri ise bulgunun niteliğine göre tip 3 adı altında 3a, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f, 3g ve 3h şeklinde sınıflandırılıyor.

insülin, diyabet, şeker hastalığı, glikometre, kan şekeri, şeker ölçüm cihazı, glukoz ölçme cihazı

Tip 3 diyabet; pankreas hasarına, bazı hastalıklara ve travmaya bağlı olarak ortaya çıkıyor.

pankreas organı, pankreaz salgı bezi

Kanda düşük insülin düzeyinin yanında beyinde insülin direnci ile tanımlanan Alzheimer hastalığı ile tip 3 diyabet arasında kalıtımsal bağlantı bulunduğu ifade ediliyor.

glikometre, kan şekeri ölçümü, diyabet, şeker hastalığı, dm, diyabetus mellitus (3)

Buradan yola çıkarak diyabette tıbbi beslenme tedavisinin, önemsenmesi gereken bir demans önleme yöntemi olduğu belirtilebilir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Tip 3 diyabet hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

891 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

1 yorum

Tip 3 diyabet nedir? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 8 Mayıs 2020 19:20 tarihinde

[…] Toplum sağlığına ilişkin uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık Örgütü, şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet şeklinde sınıflandırıyor. Yazının devamı burada yer alıyor. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir