Toplum sağlığına ilişkin uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık Örgütü, şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet şeklinde sınıflandırıyor.

dünya sağlık örgütü, dsö, who, logo

Diğer diyabet türleri ise bulgunun niteliğine göre tip 3 adı altında 3a, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f, 3g ve 3h şeklinde sınıflandırılıyor.

insülin, diyabet, şeker hastalığı, glikometre, kan şekeri, şeker ölçüm cihazı, glukoz ölçme cihazı

Tip 3 diyabet; pankreas hasarına, bazı hastalıklara ve travmaya bağlı olarak ortaya çıkıyor.

pankreas organı, pankreaz salgı bezi

Kanda düşük insülin düzeyinin yanında beyinde insülin direnci ile tanımlanan Alzheimer hastalığı ile tip 3 diyabet arasında kalıtımsal bağlantı bulunduğu ifade ediliyor.

glikometre, kan şekeri ölçümü, diyabet, şeker hastalığı, dm, diyabetus mellitus (3)

Buradan yola çıkarak diyabette tıbbi beslenme tedavisinin, önemsenmesi gereken bir demans önleme yöntemi olduğu belirtilebilir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Tip 3 diyabet hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.791 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

1 yorum

Tip 3 diyabet nedir? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 8 Mayıs 2020 19:20 tarihinde

[…] Toplum sağlığına ilişkin uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık Örgütü, şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet şeklinde sınıflandırıyor. Yazının devamı burada yer alıyor. […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.